Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Rozwiązania AutoID w identyfikacji osób

by in PDA News 5 lutego 2020

Jednym z najpopularniejszych systemów identyfikacji osób to na przykład system ewidencji czasu pracy. Kiedyś tradycyjne, papierowe listy obecności, dzisiaj coraz więcej firm decyduje się na automatyczną identyfikację i zbieranie informacji o czasie pracy swoich pracowników.

Rozwiązania autoID usprawniające pracę działów kadr nie tylko przyspieszają proces zliczania frekwencji pracowników, ale również mogą pomagać w dokładnej lokalizacji każdej z osób w branżach, w których ma to znaczenia (np. lokalizacji trasy obchodu pracowników ochrony obiektu) a także zwiększają bezpieczeństwo pracowników dużych zakładów w momencie niebezpiecznych incydentów, w trakcie których dochodzi do ewakuacji. W takich sytuacjach w czasie rzeczywistym służby ewakuacyjne wiedzą, czy wszyscy pracownicy oraz goście opuścili dane miejsce zdarzenia. Wspomniane wcześniej systemy można połączyć również kontrolą dostępu zarówno do wejścia głównego jak i do poszczególnych stref w zakładzie.

Opisane powyżej funkcjonalności są możliwe dzięki technologii RFID, która szerzej była już opisywana na naszym blogu we wpisie „RFID – pik, pik i zrobione”

Ciekawym rozwiązaniem automatycznej identyfikacji jest rejestracja czasu pracy pracowników terenowych takich jak przedstawiciele handlowi czy osoby odpowiedzialne za ekspozycje towarów na półkach w sklepach wielkopowierzchniowych. System pozwala na określenie początku oraz zakończenia pracy, odwiedzin danego punktu czy przerwy (obowiązkowe min. dla kierowców zawodowych).

Inne zastosowanie technologii automatycznej identyfikacji ma miejsce w trakcie kontroli dostępu podczas imprez masowych takich jak mecze czy wielkie koncerty. Odpowiednie urządzenie mobilne- smartfon lub tablet z zainstalowanym oprogramowaniem oraz czytnik dokumentów, które komunikują się na drodze połączenia Bluetooth, pozwala na weryfikacje nie tylko biletu wstępu ale również wieku uczestnika, ewentualnych zakazów wstępów (np. zakaz stadionowy) czy ważności dowodu tożsamości. Na tej podstawie pracownik ochrony jest w stanie szybko i sprawnie zweryfikować uprawnienia uczestnika imprezy masowej i ewentualnie zapobiec przedostania się przez system ochrony osób do tego nie uprawnionych, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo pozostałych uczestników.

Innym przykładem wykorzystania autoID w identyfikacji osób to skanowanie odcisków palców, czy bardziej futurystyczna wersja tego rozwiązania-skanowanie siatkówki lub tęczówki oka czy geometrii twarzy. W tej technologii wykorzystywane jest zdjęcie odcisku palca, skan obrazu siatkówki/tęczówki czy twarzy a następnie analiza wyników rejestracji czujników optycznych przez dedykowane oprogramowanie. Otrzymujemy natychmiastową weryfikację tożsamości osoby z gwarancja eliminacji ewentualnych prób obejścia systemu (fałszywe odciski palców na innych materiałach czy maski). Niewątpliwą zaletą wykorzystania czytników linii papilarnych jest brak konieczności pamiętania niejednokrotnie długich i złożonych haseł lub pinów oraz brak konieczności noszenia dodatkowych identyfikatorów (kart, breloków).

PDAgroup dostarcza zarówno sprzęt do automatycznej identyfikacji, jak i niezbędne oprogramowanie tworzone ściśle według wytycznych i potrzeb naszych klientów. Jeżeli potrzebujesz jakiegokolwiek wsparcie z zakresu automatycznej identyfikacji osób, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami w zakładce Zespół.

Autorem artykułu jest Wiktoria Kasprzyk z zespołu PDAserwis.