Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Wizja sektora magazynowego

by in Bez kategorii 9 listopada 2020

Aby sprostać rosnącym wymaganiom dzisiejszej gospodarki, która oparta jest na natychmiastowym spełnianiu życzeń klientów, branża magazynowa musi ulegać ciągłej modernizacji. Stale rosnące wolumeny, dążenie do skrócenia czasu dostaw oraz globalny niedobór pracowników wymaga od liderów branży modernizowania działalności w celu zapewnienia szybkich dostaw do klientów końcowych.

Rosnący popyt stawia przed operatorami magazynowymi nowe wyzwania operacyjne. Aby zadbać o ciągłość pracy i uniknąć zakłóceń w łańcuchu dostaw, decydenci będą musieli zmierzyć się z równoważeniem codziennych obowiązków oraz z długoterminowymi planami modernizacyjnymi

Nowe technologie oraz automatyzacja odgrywają ogromną role w przemyśle magazynowym. Z badania wynika, że zdaniem liderów branży, aby osiągnąć maksymalną  wydajność należy połączyć pracę ludzka z automatyzacją. Tego zdania jest ponad 70% respondentów, zaś tylko 16% uważa, że maksymalna wydajność jest możliwa do osiągnięcia tylko, dzięki pełnej automatyzacji.

Firmy planują zwiększyć inwestycję w urządzenia mobilne takie jak komputery mobilne ze skanerami, ręczne skanery kodów kreskowych, tablety przemysłowe, drukarki mobilne oraz komputery ubieralne. Największe wzrosty mogą zanotować wzmocnione tablety i mobilne drukarki (dwukrotny wzrost) oraz komputery ubieralne (trzykrotny wzrost). Możemy tutaj zauważyć znaczny wzrost zainteresowaniem komputerami ubieralnymi, takimi jak inteligentne zegarki czy okulary. Dzięki ich konstrukcji pracownik ma przez cały czas pracy wolne obie ręce, co znacząco przekłada się na jego produktywność i komfort pracy. Aktualnie nie jest to jeszcze popularna rodzina urządzeń, ale dzięki wyposażeniu w najnowsze technologie rozszerzonej rzeczywistości może ona wkrótce zrewolucjonizować branżę magazynową. Wzrosną również inwestycję w technologie takie jak RFID, technologia lokalizacji, sterowanie głosowe i rozpoznawanie mowy oraz rozszerzona rzeczywistość (AR). Wraz ze wzrostem inwestycji w urządzenia mobilne oraz technologię rozwijają się wykorzystywane funkcjonalności systemów klasy WMS.
Kluczowymi funkcjami, których używanie planuje rozpocząć do 2024 roku 90% respondentów to przyjmowanie towaru, wysyłka oraz śledzenie zapasów.

Można się spodziewać, że w najbliższych latach branża magazynowa będzie stawiała na rozwój technologii oraz dążyła do częściowej automatyzacji procesów. Kluczowym elementem będzie wdrożenie systemu WMS o pełnej funkcjonalności, który usprawni pracę.
Proces integracji systemu informatycznego z urządzeniami wspierającymi pracowników umożliwi budowanie w magazynie środowisk opartych na analizie danych w czasie rzeczywistym. Takie wykorzystanie najnowszych technologii zapewni pomiędzy pracą ludzką automatyzacją. W najbliższej przyszłości pełna automatyzacja magazynów wydaje się mało prawdopodobna, ale być może będzie to kolejny etap w transformacji branży magazynowo logistycznej.

Artykuł został napisany na podstawie: Badania na temat wizji sektora magazynowego przeprowadzonego przez firmę Zebra Technologies.

Autorem artykułu jest Michał Cichowski z zespołu PDAserwis.