Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Tajemnice kodów 2D i 3D

by in Bez kategorii 29 października 2020

W dzisiejszych czasach kody 2D – zwane kodami QR obecne są niemal wszędzie. Niedawno technologia używana była jedynie przez NASA do znakowania części statków kosmicznych, jego wyposażenia, jak i ekwipunku astronautów. Kody QR  które niedawno były kosmiczną przyszłością, stała się naszą teraźniejszością.  

Kody 2D pozwalają na w zależności od odmiany na zakodowanie:

  • 7089 znaków numerycznych
  • 4296 alfanumerycznych,
  • 1817 znaków Kanji (znaki logograficzne pochodzenia chińskiego).

Jakie informacje mogą być zawarte w kodach 2D?

Rozwój tego typu kodów spowodowany jest wieloma czynnikami: charakterystyką branży i przepisami, które wymuszają na przekazywanie coraz to większej ilości informacji o produkcie, jak i samym producencie bądź wykonywanej usłudze. Informacje muszą być zawarte na np.: na elektronarzędziach, czy w logistyce do zapisywania informacji na dokumentach przewozowych. W wielu przedsiębiorstwach wykorzystuję się tę technikę do znakowania dokumentów. Bardzo ważnym elementem kodu 2D jest łatwość odczytu. Dostępność urządzeń posiadających kamerę jest tak olbrzymia, że przy odpowiedniej aplikacji niemal w kilka sekund możemy się dowiedzieć wielu cennych informacji o produkcie, producencie oraz usługodawcy. Mały rozmiar kodu pozwala na umieszczenie go niemal wszędzie. Cechy kodu QR pozwalają na zastosowanie go w niemal każdej branży. Jedynym ograniczeniem jest nasz umysł i warunki, w jakich taki kod miałby być zastosowany.

W kodzie QR możemy zapisywać litery, cyfry i symbole, jak również przy zastosowaniu odpowiedniej aplikacji kod 2D może przekierować do napisania e- maila, zrobić zdjęcie lub pobrać plik ze strony, na przykład gazetę, czy bon towarowy. Możemy także otrzymać informację o pozycji geograficznej i wyznaczyć trasę do danego celu. Jest to idealne narzędzie marketingowe.

Co w takim przypadku z Kodami 3D – DPM?

Jest to rodzaj kodu dwuwymiarowego stosowany tam, gdzie nie może być zastosowana standardowa etykieta ze względu na: wysoką temperaturę, czy środowisko chemiczne. Takie kody mają zastosowanie w lotnictwie, hutach, zakładach chemicznych oraz zakładach produkcyjnych części samochodowych. Kody te są na tyle młode, że ich rozwój i możliwości są dopiero przed nami. Najnowszym produktem tej technologii jest obecnie PM Code, który pozwala zapisać informacje o objętości 0,6 – 1,8 MB. Możemy się więc spodziewać, że za chwile kod 3D pozwoli nam na przesyłanie krótkiego filmu czy to z instrukcją lub z  materiałem reklamowym.

Tylko umysł nas ogranicza – przyszłość stała się teraźniejszością ?

Autorem artykułu jest Grzegorz Olszewski z zespołu PDAserwis.