Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Systemy AutoID wykorzystywane przez firmy kurierskie

by in Bez kategorii 30 września 2020

Rosnąca konsumpcja, rozwój branży e-commerce, postępująca specjalizacja produkcji, a w ostatnim czasie także obostrzenia związane z pandemią CoVID-19 prowadzą do stałego zwiększania się zapotrzebowania na usługi kurierskie.

Potrzeba obsługi coraz większej liczby przesyłek, jak również konieczność zapewnienia zadowalającego czasu realizacji dostaw i poziomu niezawodności wymusza wprowadzanie rozmaitych rozwiązań usprawniających ludzką pracę.  Oczywistym wyborem są tu systemy informatyczne, mające za zadanie ułatwienie nadzoru nad większością procesów. Wobec rosnącego wolumenu przekazywanych przesyłek pojawia się problem pozyskiwania i przekazywania danych – z pomocą przychodzą rozwiązania AutoID. Najbardziej podstawowe  elementy pozwalające na automatyczną identyfikację to: etykiety samoprzylepne, drukarki etykiet, czytniki kodów kreskowych i system WMS.

Zastosowanie znajdują kody kreskowe (zarówno 1D, jak i 2D), drukowane na etykietach samoprzylepnych za pomocą specjalnych drukarek. Oparte są na technologii bezpośredniego druku termicznego lub termotransferowego. Do odczytu takich kodów służą skanery lub terminale mobilne, które zebrane w ten sposób informacje przekazują dalej do systemu informatycznego. Pozwala to na usprawnienie wszelkich procesów związanych z zarządzaniem przesyłką. Operacje do wykonania przez pracownika są ograniczone do błyskawicznego zeskanowania kodu.

Podstawą sprawnie działającej firmy kurierskiej jest dobrze zorganizowane centrum logistyczne. Do sprawnego zarządzania magazynem przydatny jest system WMS (Warehouse Management System). Tego typu rozwiązania służą skoordynowaniu prac magazynowych i pozwalają na optymalizację procesów magazynowych. Odpowiednio wdrożony system jest w stanie przyśpieszyć i usprawnić pracę całego magazynu.  WMS obejmuje wszystkie procesy, jakim poddawane są przesyłki od odbioru dostaw, przez sortowanie, magazynowanie, kompletację zamówień aż po wysyłkę.

Gdy zachodzi potrzeba obsługi jeszcze większej ilości towarów lub zastosowania bardziej skomplikowanych procesów, w zanadrzu mamy technologię RFID (Radio Frequency Identification). Specjalne tagi i obsługujące je czytniki pozwalają na jeszcze większe usprawnienie wcześniej wspomnianych operacji, znajdują też zastosowanie przy automatyzacji procesów przemysłowych i logistycznych. Umożliwiają jeszcze lepszą kontrolę nad stanem magazynowym i miejscem przebywania towaru . Ułatwiają śledzenie jego przemieszczania się po magazynie i wiele innych procesów. W połączeniu z najnowszymi rozwiązaniami, takimi jak na przykład systemy optyczne umożliwiające analizę stanu i rozmiaru opakowań, sieci neuronowe o różnym stopniu skomplikowania, czy algorytmy sztucznej inteligencji, to wszystko pozwala na niedostępną nigdy wcześniej kontrolę procesów, ich analizowanie i usprawnianie, a wreszcie ograniczenie występowania błędów do absolutnego minimum.

Autorem artykułu jest Jacek Gaweł z zespołu PDAserwis.