Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Polski rynek rozwiązań AutoID

by in Bez kategorii 28 sierpnia 2020

Duża ilość firm wykorzystuje już technologie kodów kreskowych oraz system do zarządzania magazynem. Jednak w dalszym ciągu często spotykana jest najstarsza metoda, czyli kartka i ołówek.

Wprowadzenie technologii kodów kreskowych skutecznie zwiększyło wydajność firm
i ograniczyło liczbę popełnianych błędów. Wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje urządzeń AutoID:

  • Skanery kodów stacjonarne i bezprzewodowe – współpracujące z komputerem, tabletem a nawet telefonem komórkowym łączące się w prosty sposób przez Bluetooth lub kabel.
  • Terminale mobilne – urządzenia ze znacznej wielkości wyświetlaczem, zbierające dane w czasie rzeczywistym i błyskawicznie przesyłają do systemu.
  • Terminale wózkowe – wzmocnione komputery w formie tabletu.

Efektywne skanowanie

Terminale mobilne to zaawansowane urządzenia zaprojektowane z myślą o pracy w nietypowych, często ciężkich warunkach. Dzięki modułowi GSM ułatwiają pracę nie tylko w warunkach przemysłowych, ale także w pracy mobilnej, np. w pracy kuriera. Terminale mobilne powinny być lekkie, poręczne oraz posiadać duży wyświetlacz ułatwiający pracy na zwiększającej się ilości danych. Urządzenia wykorzystywane w logistyce dzięki wysokiemu stopniowi IP są odporne na kurz oraz zalania a solidna obudowa chroni je przed upadkiem z wysokości nawet ponad 2m. Terminale wyposażone są w specjalistyczne głowice skanujące do kodów 1D i 2D umożliwiające odczyt danych z kilku cm do kilkunastu metrów. Charakteryzują je wydajne baterie umożliwiająca wielogodzinną pracę z możliwością szybkiej wymiany na nową bez utraty zapisanych danych.

Na polskim rynku spotykane są także często tzw. terminale batchowe z możliwością przesyłania danych do systemu dopiero po zakończeniu zbierania danych i odstawieniu urządzenia do stacji dokującej. Wykorzystywane są głównie w branżach, gdzie przesyłanie danych w czasie rzeczywistym nie jest kluczowe oraz przy małych inwentaryzacjach, ale tutaj trendy także powoli się zmieniają i takie rozwiązania przestają być wystarczające.

W przemyśle często spotykane są terminale wózkowe, które dzięki swoim rozmiarom umożliwiają wyświetlanie dużej ilości danych, skutecznie zwiększając wydajność pracy. Zostały zaprojektowane z myślą o montażu ich na pojazdach poruszających się po magazynach, placach budowy i halach fabrycznych niezależnie od warunków atmosferycznych.

Drukowanie mobilne

Kody kreskowe drukowane są najczęściej na drukarkach stacjonarnych, ale w wielu firmach istotny jest wydruk zaraz po zeskanowaniu kodu przez pracownika. W tej roli świetnie spisują się drukarki mobilne. Wyposażone w pojemne baterie, solidną obudowę i szerokość wydruku nawet do 4’. Świetnie sprawują się nawet w najbardziej wymagających warunkach. Pomimo małego rozmiaru oferują wysoką jakość wydruku i znacząco ułatwiają pracę.

Dwie ręce do pracy

Czasami pracownik musi mieć cały czas wolne obie ręce. Wtedy z pomocą przychodzą rozwiązania terminale mocowane do nadgarstka oraz czytniki kodów umożliwiające skanowanie jednym palcem. Firmy wykorzystują także terminale głosowe, które umożliwiają głosowe kierowanie pracami. Rozwiązanie to często używane jest do kompletacji i przetwarzania zleceń. Operatorzy słuchają wydawanych przez urządzenia instrukcji dotyczących wykonywania zadań, a następnie wypowiadają proste frazy w celu wprowadzenia danych. Urządzenia tak samo jak w przypadku terminali mocowanych pozwalają na oburęczne wykonywanie zadań.

Autorem artykułu jest Piotr Gumieniuk z zespołu PDAserwis.