Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Kody kreskowe w służbie zdrowia

by in Bez kategorii 24 lipca 2020

W tym artykule dowiesz się co było przyczyną wprowadzenia kodów kreskowych do służby zdrowia oraz jakie płyną korzyści z jego zastosowania.

Wydawać by się mogło, że pracownicy służby zdrowia, którzy są wykwalifikowanymi specjalistami w swoich dziedzinach nigdy się nie mylą w swojej pracy. Otóż nic bardziej mylnego! Popełniane błędy związane są głównie z nieodpowiednim leczeniem –  zagraża to bezpieczeństwu pacjentów. Ponad połowę popełnianych błędów stanowią błędy związane z lekami:

  • podanie błędnej dawki leków pacjentowi
  • ominięcie leku
  • podanie niewłaściwego leku

Zostało to potwierdzone badaniami w Wielkiej Brytanii oraz w USA.

Dużym zagrożeniem dla pacjentów jest nieświadomość stosowania podrabianych leków oraz wyrobów medycznych. Jest to ciężkie do zidentyfikowania bez kodów. Nie jest to problem tylko w krajach rozwijających się, istnieje on również w krajach wysoko rozwiniętych. Dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że podróbki leków stanowią aż 10% globalnego handlu farmaceutycznego.

Problemem jest również brak kompleksowego łańcucha dostaw w obszarze ochrony zdrowia. Wyroby medyczne wielokrotnie zmieniają właścicieli przekraczając nowe granice państw. Nieporozumienia między państwami w zakresie rozporządzeń dystrybucyjnych produktów medycznych, częściej tworzą potrzebę dokładnego monitorowania ich ruchu oraz pochodzenia. Celem automatyzacji w służbie zdrowia jest prosta oraz jednoznaczna identyfikacja wyrobu medycznego oraz  sprawny przepływ informacji. Niezbędne jest wspólne ujednolicenie kodowania danych na etykietach : numer partii produkcyjnej , data przydatności oraz indywidualny numer identyfikacyjny. Rozwiązaniem jest powszechny system GS1, który oferuje wprowadzenie jednolitej i unikalnej dla każdego leku identyfikacji

Zaobserwowane błędy w służbie zdrowia wykreowały potrzebę bezpiecznej hospitalizacji. Wiąże się to z koniecznością wdrożeń sprawdzonych w innych branżach mechanizmów  automatyzacji w postaci kodów kreskowych wraz z przenośnymi urządzeniami do ich odczytu.

Obecnie kody zamieszczane są na lekach, przy łóżku pacjenta, czy też na opaskach pacjentów. Można, dzięki temu uniknąć niewłaściwego podania leków, nieodpowiedniej identyfikacji pacjenta, a nawet skrócić czas wykonywania codziennych czynności.

Korzyści z tego płynące ma nie tylko pacjent, który ma gwarancję prawidłowego leczenia, ale również szpital!

Bez takiego systemu każda z pielęgniarek spędza średnio 30 dni w ciągu roku na poszukiwaniu odpowiednich materiałów medycznych, dokumentów  oraz zaginionych sprzętów. Co więcej w ciągu doby ¼ wszystkich pielęgniarek marnuje swój czas pracy na poszukiwaniach kart pacjentów i jego danych laboratoryjnych! Badania przeprowadzone wśród pielęgniarek wykazały, że prawie 50% z nich jest przekonana o skuteczności identyfikacji pacjenta za pomocą kodów kreskowych zamieszczonych na bransoletkach.

Z zastosowaną technologią wygląda to dużo prościej. Pielęgniarka skanuje kod kreskowy z leków, jednocześnie mając dostęp do zlecenia elektronicznego, weryfikuje poprawność przygotowanych leków. Następnie odczytuje kod z opaski pacjenta – pozwala to potwierdzić , czy przygotowane leki docelowo powinny trafić do danego pacjenta. Na końcu procesu leki podawane są pacjentowi, i żeby było jeszcze piękniej – szpitalny stan leków automatycznie zostaje zaktualizowany ?

Korzyściami jest płynna identyfikacja pacjenta i produktów oraz większa  efektywność ekonomiczna szpitali!

Należy pamiętać o najważniejszym elemencie całego procesu – wdrożenie systemu. Nawet dobrze zaprojektowany i użytkowany system informatyczny, jeżeli będzie niewłaściwie wdrożony może przynieść odwrotne skutki od zamierzonych i przyczynić się do jeszcze większej liczy popełnianych błędów medycznych. Ważnym elementem jest też hardware oraz dobrze dobrany sprzęt do automatycznej identyfikacji, a także materiały eksploatacyjne (etykiety, opaski na rękę dla pacjentów).

My jako specjaliści z branży AUTO ID wiemy, że  kluczową rolę odgrywa odpowiedni sprzęt. W dobie trudnego dla świata czasu (szczególnie uciążliwego dla służby zdrowia) wystartowaliśmy z charytatywną akcją, dzięki której instytucje medyczne miały możliwość darmowego wypożyczenia urządzeń od naszej firmy. Zaskoczeniem był fakt, że w dzisiejszych czasach placówki służby zdrowia są lepiej zaopatrzone w sprzęty automatycznej identyfikacji , niż w podstawowe elementy wyposażenia.

Jeśli przymierzasz się do wdrożenia automatyzacji w swojej placówce zdrowia (i nie tylko) – skontaktuj się z naszymi specjalistami (kontakt znajdziesz tutaj: http://teststrony.pdaserwis.com/zespol/). Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy w usprawnieniu procesów wdrożeniowych, zarówno systemowych jaki hardwarowych!

Czekamy na Ciebie! ?

Autorem artykułu jest Klaudia Pawelec z zespołu PDAserwis.