Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Święty Mikołaj – przedsiębiorca roku… każdego roku!

by in Bez kategorii 30 listopada 2020

Czy spojrzeliście kiedyś na postać dobrotliwego staruszka z długą brodą, w czerwonym kubraku jak na przedsiębiorcę z krwi i kości?

Jego działalność opiera się bardziej na zasadach funkcjonowania fundacji, gdzie sponsorami są rodzice z całego świata, jednak wszystkie procesy zmierzające do wypełnienia założeń statutowych należy kontrolować tak jak w „zwykłym” przedsiębiorstwie. Dodatkowo, w odróżnieniu od innych tego typu podmiotów, działalność świętego Mikołaja to coś więcej niż firma, to nawet nie korporacja-to jest prawdziwy konglomerat korporacji. No bo jak spojrzeć na instytucję, która „należy” do jednego przedsiębiorcy a jej gałęzie działalności są szersze niż gałęzie figowca bengalskiego?!

Przecież Wioska świętego Mikołaja to:

  • Punkt obsługi klienta (stacjonarny oraz mobilny) wraz z Działem Marketingu i Relacji z Agendami Innych Kultur (min. Dziadka Mroza czy Aniołka)
  • Międzynarodowe Centrum Komunikacji ze sponsorami z Wydziałem Archiwizacji Dokumentacji Marzeń Każdego Dziecka na świecie oraz Międzynarodowym Biurem Zamówień surowców

Te oddziały mieszczą się tuż za kołem podbiegunowym.

Oraz:

  • Fabryki Zabawek i Obsługa Realizacji Marzeń zlokalizowane na całym świecie, głównie w Państwie Środka
  • Magazyny surowców i produktów gotowych zlokalizowany przy fabrykach wraz z centrami logistycznymi
  • Oddziały Reniferowej Spółdzielni Transportowej zlokalizowane przy fabrykach i centrach logistycznych, z których gotowe marzenia wyruszają w drogę do odbiorcy.

A teraz spójrzmy na powyższą organizację jak na jeden sprawnie działający organizm, bo przecież Święty Mikołaj nie nawala nigdy, nawet jeżeli sponsorzy nie będą wystarczająco hojni a warunki atmosferyczne trudne. Oczywiście największym zasobem przedsiębiorstwa jest personel, legenda założyciela oraz wielka odrobina magii. Jednak poza zasobami niezbędne są narzędzia do zarządzania procesami w tej niezwykłej firmie.

Jako specjaliści automatyzacji procesów biznesowych, chcielibyśmy pokazać Wam jak magia technologii wspomaga działanie najbardziej znanej organizacji pożytku publicznego na Ziemi. Zapraszamy na cykl wpisów pokazujących, biznes może mieć w sobie odrobinę dziecięcej ciekawości i szczyptę magii. Mamy nadzieję, że każdy poniedziałek grudnia aż do Świąt będzie dla Was choć trochę przyjemniejszy!

Wioska Świętego Mikołaja

Jak w każdym przedsiębiorstwie, relacje z poszczególnymi uczestnikami procesu biznesowego są kluczowe. W przypadku działalności świętomikołajskiej dochodzą jeszcze relacje ze sponsorami, bo umówmy się, ale bez sponsorów Mikołaj długo by nie uciągnął…, nawet przy pomocy całego stada reniferów.

Mikołaj ma klientów oraz sponsorów rozproszonych po całym świecie, dodatkowo ich oczekiwania zmieniają się w czasie, ze względu na dorastanie, a także zajmowanie funkcji sponsora przez dotychczasowych klientów. Budowanie relacji odbywa się oczywiście na wzajemnym zaufaniu i zaangażowaniu obu stron, jednak zbiór informacji na temat poszczególnego klienta, sponsora, czy transakcji jest, można powiedzieć, pojemny jak worek samego Świętego.

Co zatem umożliwia poprawne funkcjonowanie w sieci kontaktów zewnętrznych i wewnętrznych (nie zapominajmy o relacjach pomiędzy wszystkimi podmiotami tworzącymi konglomerację korporacji Świątecznych)-oczywiście CRM (ang. Customer Relation Management), czyli system umożliwiający gromadzenie i przetwarzanie danych na potrzeby sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. To właśnie w CRM-ie gromadzone są rok do roku dane dotyczące profilu klienta, sponsora, marzenia oraz ich fluktuacje. To tam w końcu można prześledzić całą historię najgrzeczniejszych na świecie i zaproponować im odpowiednią premię czy program lojalnościowy.

Z CRM, w którym każde zamówienie otrzymuje unikalne ID, informacje o zamówieniu trafiają do Międzynarodowego Biura Zamówień surowców, Magazynu Surowców aż w końcu na produkcję, gdzie mogą zostać przetworzone.

Należy również wspomnieć o niebagatelnym wykorzystaniu systemu do relacji z Międzynarodowym Centrum Komunikacji, szczególnie w przypadku wyjątkowych życzeń, których realizacja może opierać się o współpracę ze sponsorem na szerszym, niż tylko finansowe, polu.

Inną komórką aktywnie wykorzystującą funkcjonalności CRMu jest Dział Marketingu i Relacji z Agendami Innych Kultur. Szczególnie ważne jest skoordynowanie pracy Biura Świętego Mikołaja i np. Dziadka Mroza, Aniołka, Gwiazdora oraz bardziej egzotycznych: Czarownicy Befany (Włochy), Trzech Króli (Hiszpania i Portugalia) czy Świętego Bazylego (Grecja). Chodzi gównie o konsolidacje wysiłków zmierzających do wspólnego celu-radości wszystkich dzieci na świecie. Agendy Innych Kultur korzystają z infrastruktury produkcyjnej, magazynowej czy logistycznej należącej do Konsorcjum z Bieguna Północnego.

Autorem artykułu jest Wiktoria Kasprzyk  z zespołu PDAserwis.