Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Fabryka Marzeń

by in Bez kategorii 7 grudnia 2020

Spełnianie marzeń ludzi na całym świecie to prawdziwe wyzwanie organizacyjne. Święty Mikołaj jest zaradnym przedsiębiorcą patrzącym jak najlepiej zorganizować pracę swojego zespołu. Cały projekt musi mieć uzasadnienie biznesowe – sponsorzy i ich dzieci z całego świata oczekują najwyższej jakości. Przy tej skali działania nie można pozwolić sobie na straty, złe zarządzanie i przestoje.

Wioska Św. Mikołaja mieści się w Laponii, jednak organizowanie tam produkcji na cały świat już dawno temu okazało się nieefektywne. Podobnie jak inni giganci, Święty Mikołaj zdecydował się otworzyć swoje główne fabryki w Państwie Środka – pracowitość i zaradność tamtejszych elfów pozwala produkować szybko i tanio. Jednak nawet oni lubią rozmowy przy gorącym mleku i ciastkach, a wtedy produkcja stoi.

Gdy Św. Mikołaj dostarczał prezenty w Japonii poznał pewnego inżyniera, który podpowiedział mu metodę zwiększającą produktywność elfów, nawet gdy nie zawsze są chęci do pracy. Zaczęto stosować karty wielokrotnego użytku, które były przemieszczane pomiędzy poszczególnymi pojemnikami podczas produkcji. Gdy elf zużył ostatni element, umieszczał kartę ponownie w pierwszym pojemniku, co było informacją dla innych, że trzeba wznowić produkcję. Dzięki temu możliwe jest wytwarzanie dokładnie takich elementów, na jakie jest w danym momencie zapotrzebowanie. Praca staje się więc bardziej wydajna. Kanban w nowoczesnej formie nadal działa w fabrykach, ale wraz z postępem technologicznym Mikołaj szukał też rozwiązań ułatwiających mu zarządzanie.

Święty Mikołaj to prawdziwy freak technologiczny, który lubi mieć wszystko pod kontrolą. Jednak nie podobało mu się, że praca każdego działu opiera się na innym oprogramowaniu. Zbieranie zamówień, planowanie produkcji, zarządzanie pracą elfów – wszystko to było w osobnych programach. W końcu jednak znalazł pasujące mu rozwiązanie – system ERP daje możliwość kontroli nad wszystkimi operacjami z ekranu smartfona, nawet gdy przemieszcza się na saniach. Działania Mikołaja są jedyne w swoim rodzaju, dlatego zdecydował się na dedykowany system od PDAITsolutions. Gdy tworzą się nowe działy, ERP zostaje rozszerzony o kolejne moduły ułatwiające zarządzanie.

Popyt na prezenty od Świętego Mikołaja jest ogromny, a termin napięty – w wigilijny wieczór wszystkie prezenty muszą leżeć już pod choinkami na całym świecie. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zarządzanie zamówieniami i planowanie produkcji, tak aby zapotrzebowanie. Międzynarodowe Biuro Zamówień dba o to, żeby pozycję z listów Świętego Mikołaja trafiały w odpowiednim terminie na produkcje, ale przy planowaniu trzeba także uwzględnić spóźnialskich.

Święty Mikołaj i Przemysł 4.0

Święty Mikołaj przeszedł drogę od czasów Przemysłu 1.0, gdy wszystkie prace były wykonywane ręcznie przez elfy i wspomagane przez renifery do Przemysłu 4.0. Praca w jego fabrykach jest coraz bardziej zautomatyzowana. Pracownicy, maszyny oraz systemy IT automatycznie wymieniają informację w toku produkcji.

Najbardziej zautomatyzowana fabryka Świętego Mikołaja znajduje się w Szanghaju.  Na jednej linii produkcyjnej produkuje się tam różne warianty zabawek dla dzieci. Poszczególne elementy oraz etapy produkcji są identyfikowane za pomocą chipów RFID. W ten sposób stacje na linii produkcyjnej rozpoznają, jaki jest konieczny następny krok w montażu, do każdej stacji dostarczana jest wymagana liczba potrzebnych części. Zautomatyzowana produkcyjna wspiera także montujących. Na każdym stanowisku wyświetlają się instrukcje do danego wariantu produktu.

Jak nie dopuścić do przestojów w produkcji?
 W tym przypadku także pomocna jest metoda Kanban. System zaopatrzenia produkcji opiera się na dwóch pojemnikach, oznakowanych taką samą kartą. Zawiera informację, co ma się w tych pojemnikach znajdować.  Jednak elfy zapominały cyklicznie sprawdzać, czy pojemniki są uzupełniane i trzeba było ten system uzupełnić o technologię RFID, która dostarcza informację, jakie pojemniki i czym trzeba uzupełnić.

W Fabryce Świętego Mikołaja oprócz linii produkcyjnych znajduje się sprzęt, który wspomaga produkcję. Do znakowania części i produktów stosowane są drukarki przemysłowe i laser. Na magazynie używane są terminale przenośne, a wszystkie aplikacje do zarządzania zainstalowane są na tabletach przemysłowych.

Po całym roku Święty Mikołaj zabiera wszystkich swoich pomocników na krótkie wakacje na egzotyczne wyspy, a PDAserwis w tym czasie zabiera się do pracy ? Przeprowadzamy rewitalizację i serwis wszystkich urządzeń, aby były gotowe na kolejne przygotowania do świąt.

Jak wygląda dalsza droga prezentów, aby trafiły pod choinkę? Jak funkcjonuje magazyn logistyczny? Kiedy Święty Mikołaj przeprowadza inwentaryzację? Kolejny wpis z naszej serii „Wioska Świętego Mikołaja” już w przyszły poniedziałek.

Autorem artykułu jest Michał Jakóbczak z zespołu PDAserwis.