Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Co u Mikołaja za-pasem?

by in Bez kategorii 14 grudnia 2020

Co roku Mikołaj ma pełne ręce pracy. Święta za pasem, a przed nim i Elfami tak dużo operacji magazynowych i jeszcze dostawy. Mikołaj i Elfy muszą się bardzo natrudzić, żeby zdążyć ze wszystkimi prezentami na tę wyczekiwaną przez wszystkie Dzieci i Sponsorów noc wigilijną. Co roku Mikołaj dostaje listy z coraz to bardziej wyszukanymi marzeniami do spełnienia. Dlatego Elfy ciągle szukają nowych rozwiązań, urządzeń i programów dla optymalizacji procesów produkcyjnych i magazynowych – aby tylko zdążyć na czas!

Wspomaganie produkcji – magazyny surowców
Przez cały rok święty Mikołaj nadzoruje produkcję ze swojego smartfona. W każdym miejscu i o każdej godzinie ma dostęp do systemu ERP, jednak na tym jego praca się nie kończy. W celu niezawodnego zarządzania zapasami i magazynowaniem oraz kontroli procesów magazynowych, święty Mikołaj wykorzystuje System WMS (Warehouse Management System). W Fabryce Marzeń i w magazynach codziennie realizowane są złożone procesy, dlatego Mikołaj postanowił i tym razem skorzystać z pomocy PDAITsolutions. Pracownicy zaprojektowali system WMS odpowiadający unikalnym potrzebom pracy Mikołaja, który zintegrowali z systemem ERP. A urządzenia mobilne do codziennej pracy zapewnili eksperci z PDAserwis. Od tego momentu produkcja, zapasy i magazynowanie to pestka dla organizacji świętego Mikołaja. Jesteśmy dumni, że PDAgroup jest partnerem strategicznym całego przedsięwzięcia Świątecznego! Wszyscy pamiętamy, że najważniejsze są Dzieciaki.

Zapasy, materiały do produkcji, półfabrykaty i w końcu wyroby gotowe – zabawki, muszą być ciągle w gotowości. To znaczy, że muszą być w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie i w odpowiedniej ilości. Zarządzanie magazynowaniem jest szczególnie ważne w dwóch kluczowych momentach, jakimi są produkcja zabawek oraz kompletacja zabawek do wysyłki w każdą stronę globu.
Dzięki kooperacji ze wszystkimi podmiotami korporacji Świątecznych oraz dzięki sprawnemu zarządzaniu łańcuchem dostaw Mikołaj jest w stanie sprowadzić nawet najbardziej niespotykane surowce z jednego końca świata, aż do drugiego, aby tylko sprostać oczekiwaniom Sponsorów, ale przede wszystkim Dzieci. Oczywiście nie jest to proste zadanie, dlatego święty Mikołaj stworzył zespół Elfów pracujących jako Międzynarodowe Biuro Zamówień Surowców. Jest ono w kontakcie ze wszystkimi elfami świętego Mikołaja wspierającymi przedsięwzięcia stworzenia prezentów na całym świecie.

Surowce i materiały, które są potrzebne na produkcji zawsze są przyjmowane i wydawane z użyciem aplikacji Photostation od PDAITsolutions. Zapewnia ona gromadzenie wysokiej jakości zdjęć paczek przyjmowanych do magazynu i wydawanych z niego. Dzięki temu Mikołaj ma pełną kontrolę zapasów oraz możliwość szybkiej reakcji w przypadku wykrycia nieprawidłowości. W Japonii Elfy stosują nawet strategię JiT (Just in Time), dzięki której nie powstają wąskie gardła w fabrykach i magazynach produkcyjnych. To oznacza, że Elfy organizują wszystkie dostawy potrzebnych materiałów do produkcji dokładnie w momencie, w którym są one potrzebne i dzięki temu nie powstają w magazynach zapasy zbędne. Dobrze zaplanowana w czasie jednego roku produkcja pozwala na efektywne zarządzanie, a tym samym na poprawę przepływu surowców i wyrobów w toku. Kto wie czy w kolejnych latach wszystkie fabryki świętego Mikołaja nie będą wdrażały JiT..

 

Polityka opakowań
Po zakończeniu produkcji gotowe zabawki są pięknie pakowane. Wszyscy wiemy jak ważne są emocje podczas rozpakowywania paczek! Oczywiście Mikołaj jest EKO i jest mu bliski zrównoważony rozwój, dlatego stosuje materiały, które nie produkują zbędnych odpadów i nadają się do recyklingu. Na opakowaniach nie może także zabraknąć etykiet logistycznych zawierających dane adresowe dziecka do którego ma zostać dostarczony prezent, Elfy drukują je na drukarkach mobilnych.

 

Mikołajowe centra logistyczne – jak Elfy kompletują zamówienia?
Do największych na świecie centrów dystrybucyjnych trafiają gotowe zabawki ze wszystkich Fabryk Marzeń. Elfy muszą się bardzo napracować, żeby przyjąć wszystkie dostawy, rozłożyć zapasy oraz wystawić potrzebne dokumenty. Ale od momentu gdy eksperci z PDAserwis dostarczyli urządzenia mobilne, Elfy nie muszą martwić się o pomyłki i przestoje. Kolektory danych mają zainstalowaną aplikację MagApp, dzięki której Elfy mogą swobodnie zarządzać przepływami towarów oraz automatycznie generować dokumenty.

Co więcej, gdy nadejdzie czas wysyłki zabawek do grzecznych Dzieci, system WMS  umożliwia sprawną kompletację. Wyznacza on trasę jaką Elf musi pokonać z paletą i wózkiem widłowym w celu ułożenia odpowiednich prezentów w logiczny sposób. Kolektory danych wyświetlają informację o lokalizacji prezentów, a Elf sczytuje kod paczki, którą pobiera. Gdy Elf Magazynier sformuje paletową jednostkę ładunkową i zabezpieczy ją, przystępuje do drukowania etykiety logistycznej. Do tego zadania wykorzystuje drukarki mobilne. Następnie etykietę umieszcza na przygotowanej do wysyłki palecie prezentów. W ten sposób działalność Mikołaja zapewnia szybką kompletację zamówień, a błędy są zredukowane!

 

A po świętach.. czas na inwentaryzację

Po całym roku ciężkiej pracy nawet Mikołaj i jego Elfy przystąpią do inwentaryzacji. Trzeba sprawdzić jakie materiały pozostały i jaki jest potencjał produkcyjny na przyszły rok. Oczywiście Mikołaj nie poświęci na to więcej czasu i energii niż potrzeba! Dlatego użyje aplikacji do inwentaryzacji od PDAITsolutions, która jest zainstalowania na kolektorach danych. Elfy zeskanują kody, a aplikacja wygeneruje dokumenty opisujące dokładnie stan magazynowy. Jest to świetne ułatwienie i przyspieszenie działań! Pozwoli to Mikołajowi na zakończenie sezonu prac jeszcze w grudniu i na świętowanie Nowego Roku z Panią Mikołajową w Laponii!

 

A jak Mikołaj radzi sobie z dostawami? Czy jedne sanie wystarczą, aby przetransportować wszystkie zabawki? Ostatni wpis z naszej serii „Wioska Świętego Mikołaja” już w przyszły poniedziałek.

Autorem artykułu jest Martyna Kieliszek z zespołu PDAserwis.