Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Dlaczego Mikołaj zawsze jest na czas…

by in Bez kategorii 22 grudnia 2020

Miliony prezentów, setki towarowych sań, tysiące spedytorów. To prawdziwe logistyczne wyzwanie. Jak to wszystko zorganizować?

Święty Mikołaj ma na to sposób. Właściwe zorganizowanie wszystkich działań poprzedzających dostawę i planowanie procesów logistycznych pozwala ograniczyć pomyłki do minimum. Na tym etapie liczy się już tylko sprawne dostarczenie prezentów.

Przy każdej fabryce mieszczą się Oddziały Reniferowej Spółdzielni Transportowej skąd marzenia wyruszają w drogę do odbiorców. Tutaj też pracują spedytorzy, którzy ustalają trasy. Od kilku lat ich praca jest dużo prostsza i bardziej wydajna. Święty Mikołaj uwolnił ich od ołówka i papierowej mapy wprowadzając rozwiązania wspomagające ich pracę.

Tryb pracy Świętego Mikołaja jest nietypowy – musi on dostarczyć ogromną ilość przesyłek w jednakowym czasie. W wigilijny wieczór wszystkie prezenty muszą być już pod choinkami na całym świecie. Utrudnieniem są także różne sfery czasowe i klimatyczne – paczki muszą być zabezpieczone przed śniegiem, deszczem lub wysokimi temperaturami. Pozwalają na to czujniki, które kontrolują i dopasowują temperaturę oraz wilgotność w saniach. Przy planowaniu trasy podstawą jest system automatycznego planowania tras TMS.

System TMS to nowoczesne narzędzie do zarządzania transportem. Pozwala planować monitorować oraz realizować transport. Zarówno Mikołaj, jak i jego pomocnicy są zadowoleni z wdrożenia tego systemu, bo widzę jego efekty:

  • Wyeliminowano błędy w planowaniu transportu do 99%
  • Powierzchnia ładunkowa wykorzystywana jest w 99%
  • Zoptymalizowano trasy przejazdu o 15%
  • Skrócono czas rozładunku i załadunku o 30%
  • Zwiększono wydajność pracy elfów o 40%

Wszystko odbywa się poprzez ulubione przez Mikołaja aplikacje – system TMS zapewnia integrację z używanymi systemami jak ERP i WMS . Spedytorzy korzystają z wersji stacjonarnej, w której planują trasy oraz automatyzują je poprzez ustalone przez siebie kryteria. Wybierają, czy transport ma być realizowany saniami ciężarowymi, czy Mikołaj wyruszy w trasę swoimi prywatnymi, tradycyjnymi saniami i system automatycznie  programuje trasę. W nieprzewidzianych sytuacjach może szybko reagować i zmieniać drogę przejazdu (na przykład, gdy ktoś spóźni się z wysłaniem listu do Świętego Mikołaja i trzeba ją zmodyfikować) Spedytor jest w stałym kontakcie z kierowcą, który jest wyposażony w aplikację mobilną. Ma w niej aktualny plan trasy i wszystkie dokumenty w wersji elektronicznej, może szybko rozliczyć się z wykonanej pracy i rozpocząć świętowanie. Szef kontroluję całe przedsięwzięcie – wie gdzie ma się pojawić i rozdać prezenty.

Mikołaj bardzo polubił technologię identyfikacji radiowej RFID. Pozwala ona zwiększyć skuteczność działań, szybkość pracy i poziom kontroli. Identyfikacje radiową stosuje w fabryce oraz magazynie, w  transporcie również  postanowiono wdrożyć to rozwiązanie. Każde sanie posiadają etykietę RFID nalepioną na szybę. Gdy sanie są już na terenie Spółdzielni Transportowej na tablicy wyświetlany jest numer bramy pod  którym trzeba zaparkować i pojazd jest odczytywany przez rampę załadunkową. Ładunek pojazdu to palety z towarem, każda z nich oznakowana jest etykietą logistyczną z wbudowanym tagiem . Bramka RFID automatycznie odczytuje numer palety i przekazuje informacje do systemy. Po dobrze wykonanej operacji wyświetla się komunikat wraz z zasygnalizowanym zielonym światłem.

Do dostarczania prezentów najczęściej wykorzystywane są urządzenia autoID oraz drony. Elf identyfikuje paczkę za pomocą skanera kodów kreskowych i od razu wie, gdzie i do kogo musi być ona dostarczona. Następnie jest ona zabierana przez drony i przez komin dociera pod choinkę. Następnie elf po cichu wkrada się do domu, aby uzyskać elektroniczne potwierdzenie otrzymania przesyłki na skanerze lub tablecie.

Dzięki PDAserwis i PDA  IT Solutions tegoroczne święta pomimo nietypowej sytuacji na świecie będą równie wesołe. Jak zawsze – dostarczamy mu rozwiązań, które przyspieszają prace, a urządzenia są proste do dezynfekcji. Obawy, że Mikołaj w tym roku ze względu na ograniczenia w podróżowaniu nie zdąży na czas są nie słuszne! Wesołych Świąt!

Jak wygląda cały proces do momenty, gdy prezenty zostaną dostarczone do naszych domów? To prawdziwe wyzwanie logistyczne ? 

Autorem artykułu jest Michał Jakóbczak z zespołu PDAserwis.