Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Voice Picking – kompletacja głosowa

by in Bez kategorii 12 lutego 2021

Rok 2020 pokazał jak ważna jest dobra organizacja pracy na magazynach. Możliwość optymalizacji pracy w taki sposób, aby jak najszybciej i co najważniejsze bez błędów można było realizować zamówienia jest obecnie bardzo pożądana. W obecnej chwili, gdy wiele sklepów stacjonarnych jest zamknięta lub ich praca jest ograniczona wiele osób  zaczęło zamawiać produkty przez Internet, co sprawiło, że praca magazynu jak i logistyki została poddana próbie. Wiele firm miało wielkie trudności z realizacją zamówień w krótkim terminie i niejednokrotnie na swoje zamówienia trzeba było czekać kilka tygodni.

Jednak są dostępne narzędzia, które potrafią znacznie przyspieszyć pracę i realizację zamówień, co może pozwolić na zniwelowanie opóźnień, czy błędów wykonywanych podczas pracy.

Chodzi o technologię Voice Picking. Jest to system zestawu słuchawkowego sterowanego głosem, bez potrzeby wykorzystywania rąk.  Wykorzystuje on łatwe do zrozumienia komunikaty głosowe, kierujące magazynierów do konkretnych lokalizacji oraz instruując ich o kompletacji.

Jak działa Voice Picking?

Przede wszystkim systemy wybierania głosowego są zaprojektowane tak, aby zapewnić operatorom magazynów wolne ręce i oczy: nie muszą oni spoglądać na dokumenty, szukać na kartkach potrzebnych informacji, naciskać przycisków ani wykonywać żadnych innych zadań systemowych, które mogłyby odwrócić ich uwagę od kompletowania zamówienia.

Każdy pracownik jest wyposażony w urządzenie do wybierania głosu, często jest to po prostu zestaw słuchawkowy i mikrofon, urządzenie mobilne lub terminal, który jest przypięty do paska. Często też magazynierzy mają poręczny skaner kodów kreskowych. Zamówienia importowane są z systemu (np. istniejącego już systemu zarządzania magazynem WMS lub oprogramowania do planowania zasobów ERP), są one rejestrowane, , a następnie przetwarzane w dźwięk. Urządzenie, z którego korzysta pracownik wypowiada instrukcje związane z kompletowanym zamówieniem. Mówi gdzie ma iść i co zebrać. Operator ma możliwość „odpowiedzieć” i potwierdzić wykonanie zadania, czy to w formie ustnych komend, czy poprzez wpisanie tekstu lub zeskanowanie kodu kreskowego.

Gdy system Voice Picking kieruje pracownika do określonej lokalizacji magazynu, musi on podać cyfry kontrolne przypisane do danego miejsca, aby potwierdzić, że znajduje się we właściwym miejscu. Następnie system podane informacji o ilości produktu, który trzeba zebrać, a magazynier potwierdza tę ilość. Gdy skompletuje wszystko z danej lokalizacji, system kieruje pracownika do następnej lokalizacji. Warto zaznaczyć, że system automatycznie optymalizuje ścieżkę kompletacji, więc dodatkowo oszczędza czas i energię na niepotrzebne krążenie po całym magazynie maksymalizując przy tym wydajność pracownika.

Dla kogo jest to rozwiązanie?

System Voice Picking  najlepiej sprawdza się na magazynach, które zarządzają dużą ilością SKU oraz miejsc, które potrzebują szybkiego kompletowania zamówień.

Są to między innymi takie miejsca jak:

  • Magazyn części zamiennych
  • Chłodnie
  • Środowiska wymagające specjalnej odzieży ochronnej (np. niewygodnych rękawic) 
Zalety Voice Picking

Jest wiele zalet systemu Voice Picking. Na pewno należy zwrócić uwagę na wzrost wydajności: optymalizacja czasu oraz tempa pracy, a także zwiększona dokładność kompletacji i znacznie mniejsza liczba wykonywanych błędów.

Krótszy czas szkolenia

Aby przeszkolić nowego pracownika, jak kompletować zamówienie, aby mógł samodzielnie wykonywać pracę często zajmuje to nawet kilka tygodni. Z wykorzystaniem systemu Voice Picking, nowy pracownik może zacząć samodzielne kompletowanie nawet po kilku godzinach.

Zwiększona wydajność

Zmniejszając ilość elementów, które mogą rozpraszać (bez potrzeby zerkania co chwila na urządzenie) oraz wykorzystaniem łatwych do zrozumienia instrukcji, zwiększa dokładność kompletacji nawet o 85%. To nie tylko pozytyw dla Twojego biznesu, ale również dla Twoich klientów, którzy otrzymują swoje zamówienie szybciej.

Zwiększona produktywność

Dzięki systemowi Picking by Voice, który działa bez użycia rąk i oczu, Twój zespół może skoncentrować się na wykonywaniu zadania (dosłownie). Sprowadza się to do prostszych procesów – nie trzeba już obsługiwać urządzeń, czy przeglądać dokumenty. Innymi słowy Voice Picking eliminuje fizyczne przeszkody i dlatego może zwiększyć produktywność nawet o 35%.

Bezpieczniejsze magazynowanie

Gdy ograniczać wykorzystanie urządzeń, bezpośrednią korzyścią jest większe bezpieczeństwo Twoich pracowników. Spójrz na to w ten sposób: czy bezpieczniej jest używać nożyka do otwierania pudeł, gdy jednocześnie musisz trzymać w dłoni terminal danych, czy plik dokumentów? Gdy masz wolne ręce pracownik może w 100% skoncentrować się na wykonywanym zadaniu i nie ma obawy, że coś spadnie.

Zadowoleni pracownicy

Zadowoleni pracownicy to lepsi, bardziej zmotywowani pracownicy. Upraszczając ich pracę, ograniczasz powszechne frustracje, motywujesz do lepszej pracy i tworzysz bardziej zadowolonych i szczęśliwych pracowników.

Autorem artykułu jest Katarzyna Krajewska z zespołu PDAserwis.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *