Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Terminale naręczne – porównanie 2022

by in PDA News 17 lutego 2022

Zadowolony pracownik to efektywny pracownik. Jest to jedno ze współczesnych wyzwań, jakie czekają na pracodawców XXI wieku – zadbać o wygodę i bezpieczeństwo pracowników. Nikogo już nie trzeba chyba przekonywać, jak ważna jest ergonomia pracy.  

Dużo się mówi i pisze o ergonomii pracy biurowej. Oparcie krzesła pod kątem 5-30°, łokcie pod kątem 90 °, ekran monitora w odległości minimum 40 cm z kątem obserwacji 20-50°. Często na samych ustawianiach miejsca pracy się nie kończy. Wiąże się to też z zakupem foteli, biurek, monitorów. W bibliotekach, czy w internecie można znaleźć mnóstwo badań potwierdzających, że dużo w tym prawdy i każdy z nas powinien zadbać o wygodę. 

Jak natomiast wygląda ergonomia w pracy magazyniera? Jak zadowolić pracownika kompletującego, czy wykładającego towar na półkach? Z pomocą przyjdzie nam wielu producentów, którzy, mówiąc kolokwialnie – prześcigają się w pomysłowości jak udogodnić życie oraz jak przyspieszyć np. proces kompletacji. 

Producenci pracują nad wykorzystaniem Rozszerzonej Rzeczywistości wraz z urządzeniami handsfree (z ang. niewymagający ręcznej obsługi) oraz Voice picking (z ang. kompletacja głosowa), ale czy są to technologie, z których możemy wszędzie korzystać?  
Niestety nie – koszt wdrożenia technologii nadal jest mało konkurencyjny względem tradycyjnych systemów ręcznego skanowania. 

Każdy kto pracował na magazynie ten wie, jak uciążliwa bywa czasem praca, gdy w czasie przenoszenia produktów trzeba odkładać skaner. Skanuj, zatwierdź, odłóż skaner, przenieś produkt, weź z powrotem skaner. 
A jeżeli go upuszczę i urządzenie się zepsuje…? 

Czy jest inne wyjście? Tak – tradycyjne skanery kodów kreskowych w zminiaturyzowanej formie, które mogą być przymocowane do specjalnych rękawiczek.  
Dla naszych klientów przygotowaliśmy 4 najpopularniejsze obecnie rozwiązania – Zebra RS5100, Datalogic Handscanner, Honeywell 8680i oraz Proglove Mark Display. 

Urządzenia te, mimo licznych podobieństw, różnią się od siebie, pokazując inne podejścia producentów oraz możliwości ich zastosowania. Od razu zaznaczę, że: 

  • recenzujemy same skanery, nie bierzemy pod uwagę komputera, który odpowiada za późniejsze przetwarzanie zeskanowanego kodu, 
  • w porównaniu nie wskazujemy wygranych ani przegranych, 
  • do każdego porównania wybieramy urządzenie z tej samej półki cenowej i przeznaczaniem tak, aby opis był jak najbardziej obiektywny. 

Celem artykułów jest przedstawienie możliwości oraz umożliwienie użytkownikom przetestowania ich w magazynie. Nie oszukujmy się, to użytkownik końcowy powinien zdecydować, na czym chce pracować. 

TERMINALE NARĘCZNE - PORÓWNANIE 2022

Modułowość: Zebra RS510

Koncepcja użyta w RS5100 jest pomysłem wykorzystywanym stosunkowo niedługo w firmie Zebra, ale pokazuje nam wizje producenta na urządzenia werable – modułowość. 

Charakterystyka: Zebra RS5100 wyróżnia się niewielkim rozmiarem oraz wspomnianą wcześniej modułową budową. Niewątpliwie jest to jego zaleta. Jedno urządzenie może być bowiem wykorzystywane jako skaner bezprzewodowy, zawieszony na smyczy, np. dla osób pracujących na tablecie czy notebooku lub, jak dobrze znany RS4000, może być noszony na palcu/ach w zależności od wykorzystanego triggera. 
Sam trigger łatwo jest przekręcić, aby był dopasowany zarówno dla prawo- i leworęcznych użytkowników. Nowością jest uchwyt na zewnętrzną stronę dłoni, co stanowi interesujące urozmaicenie i nowe spojrzenie na rodzinę urządzeń RS400 i RS500. Tego tu wcześniej nie było. Czy jest to komuś potrzebne? To zależy. 

Modułowość gwarantuje nam szybką wymianę wadliwego akcesorium lub podmianę samego ring scannera, nie zmuszając nas do jego zakupu wraz z całym „osprzętem”. Parę groszy zawsze zostanie w kieszeni.  

Urządzenie jest lekkie i, jak na swoje niewielkiej rozmiary, może mieć zamontowana baterię o pojemności 735mAh, która według danych producenta zapewni użytkownikowi nieprzerwaną pracę podczas pełnej zmiany. 

Komunikacja: RS5100 komunikuje się Bluetooth v4.0 z Bluetooth Low Energy oraz za pomocą NFC umożliwia parowanie z dowolnym urządzeniem wyposażanym w tę technologię. 

Środowisko użytkowania: IP65 oraz zakres temperatur pracy -20° C to 50°C daje nam sporo możliwości, jednak rekomendowane środowisko pracy urządzenia to zamknięta hala magazynowa bądź biuro, gdzie będziemy w stanie w pełni wykorzystać jego zalety. 

Elastyczność: Datalogic Handscanner

Datalogic pokazuje nam zupełnie inne podejście do terminali noszonych. W przeciwieństwie do poprzednika, Datalogic położył nacisk na elastyczność, lekkość i prostotę przy zakładaniu, zdejmowaniu oraz wymiany skanera w przypadku rozładowania baterii. 

Skaner mocowany jest do wierzchniej strony dłoni poprzez specjalną rękawicę wyposażoną w trigger, w wersji dla prawo- i leworęcznych użytkowników.  

Lekkość i prostota rozwiązania pozwala na wygodną współpracę z urządzeniem nie angażując przy tym użytkownika, a według podanych przez producenta danych przekłada się to na zaoszczędzenie 4 sekund przy każdorazowym skanowaniu.  Dzięki uwolnieniu obu rąk zmniejsza się również liczba popełnianych błędów.  
Sam skaner nie ma baterii – konieczna jest wymiana modułu.

Charakterystyka: Handscanner wyróżnia się niewielkim rozmiarem: 50 x 45 x 16 mm, niewielką wagą oraz szybkim czasem ładowania. Producent przy baterii 670 mAh zapewnia aż 100 000 skanów.  

Komunikacja: Aktualnie przewidziana jest tylko komunikacja Bluetooth Low Energy 4.0, 4.1, 4.2, 5.0 

Środowisko użytkowania: Handscanner zaprojektowany jest do pracy wewnątrz budynku i proponowany jest we wszystkich branżach, w których występuję kompletacja, wydanie czy weryfikacja wyrobów gotowych.  

Niezależność: Honeywell8680i

Charakterystyka: Trzecią wizją urządzeń noszonych, która zostanie dzisiaj przedstawiona, jest Honeywell8680i . Producent kładzie duży nacisk na niezależność i samowystarczalność urządzenia. Sam skaner, podobnie jak poprzednicy, może być noszony na zewnętrznej stronie dłoni lub na palcach (jest możliwość łatwego przekręcenia triggera, tak aby był on odpowiedni dla osób prawo- i leworęcznych). Pomimo wyposażenia w Bluetooth i NFC urządzenie może posiadać także WiFi, które daje pracownikowi pełną niezależność pracy. 

Jako pierwsze urządzenie z dzisiejszego zestawienia jest wyposażone w wyświetlacz, na którym są wyświetlane komunikaty dla użytkownika, jak np. wskazanie lokalizacji z której ma być pobrany towar. Wyświetlacz jest niewielki co, dla osób z wadą wzroku, może być utrudnieniem, pozwala jednak na spełnienie podstawowych potrzeb związanych z kompletacją czy wydaniem towaru. Producent przedstawia nam zatem minimalistyczną wersję terminala mobilnego. 

Honeywell jest bardzo dobrze znany jako dostawca rozwiązań voice pickingowych, o których wspomniałem na początku. Model 8680i może być jednym z rozwiązań wykorzystywanych w tym procesie. W połączeniu ze słuchawkami pozwala to na uwolnienie pracownika od czynności niemających wpływu na sam proces. Producent chwali się przyspieszeniem procesu skanowania aż o 6 sekund. 

Komunikacja: Bluetooth v. 5.0: BLE, NFC do parowania z urządzeniem oraz, jako jedyne urządzenie w dzisiejszym zestawieniu, może również być z Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 

Środowisko użytkowania: Wszędzie tam, gdzie występuje proces kompletacji i przesunięć wyrobów gotowych. 

Czytelność: Proglove Mark Display

Charakterystyka: Czwartym i zarazem ostatnim produktem w naszym zestawieniu będzie urządzenie marki Proglove Mark Display. 

Produkt podobny do rozwiązania Datalogic jednak istotną różnicą jest 1.54” wyświetlacz e-paper. Podobnie jak u poprzednika mamy specjalnie przygotowaną rękawicę, która umożliwia zamocowanie na prawej bądź na lewej zewnętrznej stronie dłoni. Mark Display nie ma wymiennych baterii –wymieniany jest cały element. Z jednej strony przyczyni się do łatwości i szybkości wymiany, ale bezpośrednio przekłada się na konieczność zakupu zapasowych skanerów do podmiany. 

Przed rozpoczęciem pracy należy jedynie sparować skaner z aplikacją (która dostępna jest na wszystkie popularne systemy operacyjne). Następnie cała komunikacja odbywa się za pomocą ekranu na Mark Display. 

Warto zwrócić uwagę właśnie na ekran, który dzięki zastosowanej technologii e-paper może być swobodnie wykorzystywany w środku budynku jak i na zewnątrz. Ekran mieści do 40 znaków i umożliwia wyświetlanie informacji w pionie i w poziomie. 

Według informacji przekazanych przez producenta, wykorzystując ich skaner jesteśmy w stanie przyspieszyć skanowanie nawet o 6 sekund. Dzięki wolnym rękom pracownika błędy można zredukować do 33%. 

Komunikacja: Skaner wyposażony jest w Bluetooth low energy 
Środowisko użytkowania: Tak jak u poprzedników – wszędzie tam, gdzie występuje proces kompletacji i przesunięć wyrobów gotowych. 

Skanery naręczne nie zrewolucjonizują pracy w naszym magazynie ale zdecydowanie zwiększą ergonomię pracy magazyniera.  

Z własnego doświadczenia mogę stwierdzić, że takie urządzenia zdecydowanie najlepiej sprawdzi się w konfekcjonowaniu drobnych, lekkich produktów w hurtowniach np. ubrań czy leków. Przy przenoszeniu cięższych produktów noszenie skanera na palcach czy dłoni może być po prostu niewygodny. 

To jednak tylko moja subiektywna opinia, najlepiej jak przekonacie się sami. 

Autorem artykułu jest:

Michał Wielgosz
Kieorwnik Sprzedaży

+48 535 100 258
mwi@pdaserwis.eu

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *