Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Rodzaje baterii do terminali mobilnych

by in PDA News 12 czerwca 2019

Każde urządzenie elektryczne wymaga dostarczenia zasilania do funkcjonowania. Jest to niemal tak oczywiste, że często nie zdajemy sobie z tego sprawy podczas codziennego korzystania z terminali.

Najpopularniejszym źródłem zasilania terminali mobilnych są baterie akumulatorów litowo-jonowych. Wybór producentów padł na ten typ ze względu na ich niewielką wagę i sporą pojemność w stosunku do innych typów baterii. Szerokie zastosowanie od telefonów czy laptopów, przez terminale mobilne, urządzenia PDA a na elektrycznych samochodach osobowych i dostawczych kończąc sprawia, że są to aktualnie najszybciej rozwijane baterie. Ten typ skutecznie wypiera z wielu urządzeń baterie NiMH(niklowe) ze względu na lepsze zdolności magazynowania energii. Przyjmuje się, że baterie litowo-jonowe mają o ok 70-80% lepsze właściwości magazynujące niż baterie wykonane z wykorzystaniem ogniw niklowo-wodorowych. Dodatkowo baterie Li-ion nie pogarszają swoich parametrów jeśli zostaną ponownie naładowane nim ulegną całkowitemu rozładowaniu (wręcz przeciwnie ale o tym dalej), co jest prawdziwą zmorą baterii niklowych i kadmowych.

Pomimo wszystkich zalet baterii litowo-jonowych należy pamiętać, że nie wolno próbować ładować ich ponad poziom, zbyt długie ładowanie może doprowadzić do uszkodzenia baterii a nawet pożaru. Każdy akumulator podlega wpływowi czasu i akumulatory li-ion nie są wyjątkiem. Żywotność baterii może ulec skróceniu poprzez nieodpowiednie użytkowanie przy czym zdecydowanie najbardziej destruktywnym błędem jest całkowite rozładowanie baterii i pozostawienie jej na dłuższy czas. Z tego powodu należy mieć na uwadze aby pracownicy zmieniając się z kolejnym zespołem pamiętali o procedurze wymiany aktualnie używanych baterii na świeżo naładowane tak aby nie dopuścić do całkowitego rozładowania akumulatorów.

Bez wątpienia oprócz odpowiedniego używania akumulatorów niezwykle ważnym czynnikiem jest jakość samej baterii. Akumulatory wykonane niedbale czy z niskiej jakości materiałów będą ulegać zużyciu znacznie szybciej oraz mogą stanowić zagrożenie dla zasilanego urządzenia lub środowiska.

 

Porady przedłużające życie akumulatorów Li-ion:

  • Akumulatory powinny być przechowywane w suchym i chłodnym miejscu. Kategorycznie nie można dopuścić do nagrzewania się baterii.
  • Jeśli akumulatory nie będą używane przez dłuższy czas powinny zostać rozładowane do poziomu ok 30-50%. Znacznie podnosi to żywotność.
  • Nie powinno się doprowadzać do całkowitego rozładowania akumulatora. Jeśli akumulator zostanie rozładowany do 0% należy niezwłocznie ponownie go naładować. Pozostawienie całkowicie rozładowanego akumulatora na dłuższy czas może spowodować uszkodzenie.

Właściwe użytkowanie baterii z całą pewnością zapewni ich jak najdłuższą żywotność. Zapraszamy do zapoznania się z naszą oferta zamienników baterii do najpopularniejszych terminali mobilnych wykorzystywanych w Polsce. Gwarancją najwyższej jakości materiałów oraz dbałości o wykonanie jest nasza marka PDAserwis, którą oznaczone są dostarczane przez nas baterie.

 

Autorem artykułu jest Rafał Jarocki z zespołu PDAserwis.