Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Podróże w TMS

by in PDA News 2 lipca 2019

Firmy z sektora TSL starają się jak najlepiej sprostać zadaniu obsługi zleceń transportowych, przy czym jednocześnie wykorzystać maksymalną siłę floty pojazdów. W spedycji należy wytyczyć optymalną trasę dla kierowcy, z uwzględnieniem szeregu czynników zewnętrznych, takich jak warunki pogodowe, korki na drogach, zróżnicowane ceny paliw oraz opłat drogowych w skali kraju, a czasem nawet świata. Jest to bardzo trudny i ciężki do opracowania proces z dokładnością i precyzją. Na szczęście na rynku TSL pojawiła się pomoc w zarządzaniu transportem SYSTEM TMS czyli Transportation Management System jest informatycznym systemem wspomagającym planowanie, monitorowanie, rozliczanie i zarządzanie środkami transportu.

Organizacja przewozów tych cało pojazdowych, a także drobnicowych to złożony proces, który wymaga ogromnej analizy oraz odpowiedniego zorganizowania. Wśród czynności, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania transportowo-logistycznego znajdują się: przyjęcia zleceń od klienta, zaplanowanie trasy przewozu, uzgodnienie wartości transportu, uzgodnienie kosztów jakie kryją się pod zleceniem, przygotowanie wszelkich dokumentów transportowych w skali krajowej oraz zagranicznej, monitorowanie postępu realizacji dostawy w czasie rzeczywistym, kończąc na rozliczeniu całego zlecenia. Patrząc na powyższy proces i przekładając go na rzeczywistość widzi się jego czasochłonność, kosztochłonność oraz faktem jest, że taki proces jest mało wydajny.

Jak usprawnić wyżej opisany proces? Wdrażając system do koordynacji transportu TMS. Nowoczesne systemy typu TMS umożliwiają obsługę zleceń, planowanie tras, zlecenie usług transportowych, monitorowanie stopnia realizacji, bieżącą komunikację z kierowcą za pomocą aplikacji mobilnej na urządzeniach, które jednocześnie pozwalają czytać kody kreskowe takie jak Zebra TC20, Zebra TC25, Zebra TC70 i wiele innych. Systemy transportowe umożliwiają również przesyłać dokumenty oraz rozliczać usługi z przewoźnikiem czy klientem. Wszystko to daje TMS, który jest systemem informatycznym do komunikacji, systemem do zarządzaniem transportem, systemem do monitorowania pojazdów czyli posiada moduł Track&Trace.

Funkcje, które pełni TMS to:

– Koordynacja wszystkich punktów w sieci transportowej.
– Obsługa zleceń cało pojazdowych i drobnicowych.
– Planowanie transportu.
– Komunikacja z kierowcą w oparciu o aplikacje mobilne.
– Globalne monitorowanie pojazdów oraz stopnia realizacji zleceń.
– Automatyczne przesyłanie awizacji jak i statusów na temat ich zleceń do klientów.
– Zarządzanie i organizacja wszystkich przychodzących i wychodzących wysyłek.
– Analizowanie wskaźników transportowych.
– Rozliczanie zleceń.
– Auto fakturowanie przewoźników.
– Tworzenie sprawozdań finansowych do analizy efektywności TMS.

Jeszcze kilka lat temu postrzegano ten system jako drogi i ekskluzywny, obecnie coraz więcej firm branży TSL decyduje się na takie rozwiązanie. Ogromny wpływ na dostępność takiego systemu niewątpliwie ma Internet, dzięki któremu możemy korzystać z systemu poprzez tak zwaną chmurę czyli przez przeglądarkę internetowa ma to dość duże znaczenie dla choćby aplikacji mobilnej udostępnianej na urządzenia mobilne, a także na monitorowanie transportu za pomocą opcji udostępniania lokalizacji co również daje nam dobrodziejstwo Internetu.

Transport Management System nie tylko pomaga nam w planowaniu bieżącej pracy, ale jest nieocenionym narzędziem do dalekosiężnego planowania: pracy, kosztów, zarobków. Ogromną zaletą jest tutaj zdolność do przechowywanie i przetwarzania danych w konkluzji czego otrzymujemy szczegółowe raporty dotyczące wykorzystania taboru, rentowności , jakości pracy.

 

Autorem artykułu jest Emilia Rojek z zespołu PDAserwis.