Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Kioski informacyjne i weryfikatory cen

by in PDA News 20 marca 2023

Te interaktywne stanowiska informacyjne zaliczają się do grupy samoobsługowych urządzeń elektronicznych i pozwalają na błyskawiczny wgląd do potrzebnych informacji. Zadaniem infokiosku jest świadczenie określonych usług informacyjnych, badawczych, sprzedażowych, reklamowych. Zwykle są to samodzielne bądź scalone z ekranami niedotykowymi lub sensorowymi komputery, mające usprawnić obsługę poprzez interakcję z użytkownikiem.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów infokiosków od najprostszych web kiosków wyświetlających konkretne informacje, poprzez bardziej skomplikowane technologicznie, posiadające dodatkowo drukarkę, czytnik kodów kreskowych, czujniki ruchu, monitoring, pozwalające na łączność z urządzeniami mobilnymi, czy siecią. Producenci prześcigają się w funkcjonalnościach swoich kiosków, oferując dodatkowe korzyści i to nie tylko z punktu widzenia użytkownika końcowego. Coraz częściej stosuje się bowiem technologie śledzenia ruchów gałek ocznych.

Dzięki zainstalowanym czujnikom, które mogą wykrywać obecność osoby można śledzić to, na co patrzy ona w czasie rzeczywistym. Daje to korzyść z marketingowego punktu widzenia. Pozwala to na przeprowadzanie badań rynku i tym samym analizę, które produkty, etykiety lub kolory przyciągają największą uwagę klientów. Równie istotnym czynnikiem jest obudowa infokiosku i jego odpowiednie umiejscowienie, co gwarantuje zauważalność, a to już połowa sukcesu.

Przeznaczenie

Zastosowanie kiosków ma miejsce w szeroko pojętym sektorze publicznym. Pierwsze co zapewne przyjdzie nam na myśl są to infokioski które możemy spotkać na dworcach kolejowych i przystankach autobusowych. Ich celem jest usprawnienie odprawy pasażerów. Mają też za zadanie wskazać drogę, bądź umożliwić zakup biletu. Na infokioski natkniemy się również w urzędach. Zazwyczaj tego rodzaju infokioski służą do pobierania “numerków” które ułatwiają organizację oraz zapobiegają nieporozumieniom w kolejkach interesantów. Coraz częściej zobaczymy kioski informacyjne również w placówkach oświatowych – na przykład w bibliotekach. Zwykle pełnią wtedy funkcję wyszukiwarki spośród wszystkich dostępnych materiałów bibliotecznych. Na infokioski decydują się również instytucje finansowe – kioski transakcyjne do wypłaty środków, przedsiębiorstwa z powierzchniami magazynowymi – zaliczające się do multimedialnych punktów weryfikatory cen, wykorzystywane również jako kontrola wejść i wyjść pracowników oraz pozostałe branże sektora usługowego (hotele, restauracje, centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe).

I tak oto kilka przykładów kiosków informacyjnych z przeznaczeniem dla:

1. Sektora handlowo-usługowego:

43-calowy wyświetlacz TFT z hartowanego szkła, całkowicie spersonalizowany pod kątem kolorów i logo. Stabilna, składana rama jest w pełni dostosowana do potrzeb klienta. Producent Colormetrics proponuje dwa rozwiązania w zależności od zapotrzebowania klienta:

2. Przedsiębiorstw, gastronomii, sklepów spożywczych, szpitali:

Elo Wallaby™ Pro

Modułowa konstrukcja, zaprojektowana z myślą o konfiguracjach pasujących do każdej przestrzeni, jest idealna do sklepów detalicznych, restauracji, hotelarstwa, opieki zdrowotnej i środowisk korporacyjnych. Dostępne są wersje 22-, 24- i 27- calowych ekranów. Za sprawą swojej modułowości stojaki samoobsługowe zapewniają łatwy dostęp do kluczowych komponentów.

3. Weryfikatory cen – służące również jako kontrola wyjść i wejść pracowników:

 Te dwa modele kiosków zostały zaprojektowane na potrzeby klienta, ułatwiają dostęp do informacji, pomagają w decyzji zakupowej i to wszystko samoobsługowo. Urządzenie sprawdzi się w sektorze handlu detalicznego ale nie tylko. Może posłużyć nam również jako weryfikator czasu pracy na hali produkcyjnej, w mniejszych firmach jak i przedsiębiorstwach. Występuje w dwóch wariantach 5 i 10 cali:

4. Dla restauracji typu fast-food, sprzedaż detaliczna:

Właśnie takie miejsca dają szerokie pole do popisu nowoczesnym rozwiązaniom samoobsługowym, co we właściwy sposób wykorzystała firma SUNMI, tworząc model K2 i K2 MINI. Kasa może być kompaktowa, nablatowa lub naścienna. Przystosowana jest do niewielkich placówek handlowych, gdzie minimalizm i oszczędność miejsca grają dużą rolę. Implementacja nawet pojedynczego stanowiska:

  • znacznie usprawni obsługę klientów,
  • ograniczy tworzenie dużych kolejek utrudniających poruszanie się po sklepie,
  • zapewni lepsze doświadczenia zakupowe klientom oraz większy komfort pracy samego personelu.

Głównym założeniem wykorzystania kiosków informacyjnych jest uproszczenie procesów administracyjnych, nawigacja użytkownika, pomoc w przemieszczaniu się z punktu A do punktu B – a w konsekwencji osiągniecie korzyści takich jak sprawna obsługa klienta. Dzięki zastosowaniu prostego interfejsu można w łatwy sposób dotrzeć do potrzebnych informacji. Kioski informacyjne przystosowane są do pracy w trybie całodobowym. Ponadto nowoczesny design zwraca uwagę, duże i kolorowe ekrany przyciągają użytkownika.

Autorem artykułu jest:

Angelika Abram
Specjalista ds. sprzedaży
ak.abram@pdaserwis.eu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *