Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Biometryczna codzienność

by in PDA News 20 maja 2019

Automatyczna identyfikacja to innowacyjny sposób zarządzania informacją, którego celem jest optymalizacja czasu i kosztów. Do technologii Auto ID poza powszechnie wykorzystywanymi w wielu branżach kodami kreskowymi czy techniką RFID zalicza się także biometria. Jeszcze kilka lat temu obecna wyłącznie w filmach z kategorii science fiction – aktualnie jest coraz częściej wykorzystywana w celu identyfikacji osób.

Czym jest biometria?

Biometria dosłownie oznacza pomiar życia. W szerszym znaczeniu określa badanie ilościowe istot żywych. Obejmuje szeroki wachlarz zastosowań, w tym medycynę i antropologię. Termin biometria odnosi się również do wszystkich procesów wykorzystywanych do rozpoznawania, uwierzytelniania i identyfikacji.

Typy identyfikatorów biometrycznych

  • identyfikatory fizjologiczne odnoszące się do składu uwierzytelnianego użytkownika i obejmujące rozpoznawanie twarzy, odciski palców, geometrię palców (położenie i rozmiar), rozpoznawanie tęczówki, rozpoznawanie żył, skanowanie siatkówki, rozpoznawanie głosu i dopasowanie DNA
  • identyfikatory behawioralne obejmujące unikalne sposoby działania jednostek, w tym rozpoznawanie wzorów pisania, chodu i innych gestów. Niektóre z tych identyfikatorów behawioralnych można wykorzystać do zapewnienia ciągłego uwierzytelniania zamiast pojedynczego jednorazowego sprawdzania autentyczności

Obszary zastosowania

Uwierzytelnianie przez weryfikację biometryczną staje się coraz bardziej powszechne w korporacyjnych i publicznych systemach bezpieczeństwa, elektronice użytkowej i aplikacjach w punktach sprzedaży. Pomijając bezpieczeństwo, siłą napędową weryfikacji biometrycznej jest wygoda, ponieważ nie wymagane jest zastosowanie haseł do zapamiętania ani tokenów bezpieczeństwa. Niektóre z metod biometrycznych, takie jak pomiar chodu osoby, mogą działać bez bezpośredniego kontaktu z osobą uwierzytelnioną.

 

Autorem artykułu jest Karolina Rabczak z zespołu PDAserwis.