Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Kod QR

by in PDA News 7 maja 2019

Obecnie występują wszędzie – na produktach, w gazetach oraz internecie. Kwadratowe znaczki z czarnymi kształtami na białym tle to właśnie kody QR. Czym właściwie są, jakie mają zastosowanie i jak je odczytać?

Co to są QR kody?

Kod QR (skrót od ang. Quick Response, czyli szybka odpowiedź) to alfanumeryczny, dwuwymiarowy, kwadratowy kod wynaleziony przez japońską firmę Denso-Wave w 1994 roku. Składa się z segmentów o rozmiarach od 21×21 do 177×177. Są podobne do zwykłych kodów kreskowych spotykanych w sklepach. W przeciwieństwie do nich kody QR nie składają się z pionowych kresek a z czarno-białych modułów, które umożliwiają przekazywanie dużo większej ilości informacji, które później można odczytać. Możemy zapisywać w nich cyfry, litery i symbole.

Jak zbudowane są kody QR?

W trzech rogach znajdują się charakterystyczne wzory umożliwiające wykrywanie pozycji w jakiej znajduje się kod i zapewniają szybkie skanowanie. Wzory w rogach kodu składają się z trzech współśrodkowych kwadratów o zmniejszających się średnicach odpowiednio 7×7 modułów, 5×5 modułów, 3×3 moduły.

Liczba modułów w kodzie zależy od ilość informacji, którą chcemy w nim zapisać. Najmniejszy kod QR (wersja 1) ma rozmiar 21×21 modułów. Kolejna wersja kodu QR składa się z 25×25 modułów zwiększając systematycznie liczbę modułów na boku o 4 aż do największego kodu QR (wersja 40), mającego rozmiar 177×177 modułów. Dane kodowane są w pionie i poziomie, gdzie największa wersja może zawierać w sobie ponad 4000 znaków.

Im kod zawiera więcej informacji tym jego moduły są mniejsze co za tym idzie jego wielkość powinna być odpowiednio duża aby mógł być skutecznie odczytany.

Jeśli chodzi o kolor kodów to nie muszą być czarno-białe. Ważne aby między jasnymi i ciemnymi obszarami występował duży kontrast.

Jak odczytać kody QR?

W kodach tego typu zapisane są informacje w formie obrazka, które mogą zostać odczytane przez odpowiedni czytnik, a oznaczone nimi produkty mogą następnie zostać szybko zidentyfikowane. Do odczytu kodu QR należy posiadać urządzenie z wbudowanym aparatem fotograficznym, np. telefon komórkowy czy terminal mobilny. Kod musi być zeskanowany za pomocą przeznaczonej do tego aplikacji przetwarzającej odczytany obraz na interesujące nas informacje.

 

Autorem artykułu jest Piotr Gumieniuk z zespołu PDAserwis.