Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Wykorzystanie botów i robotów do zarządzania zasobami w magazynach

by in PDA News 30 kwietnia 2020

Każdego dnia kiedy wstaje, patrzę w okno to zastanawiam się jaki będzie ten dzień. Patrzę na promienie słońca przedzierające się przez lukę pomiędzy szarymi zasłonami, w powietrzu widzę unoszący się kurz. Kiedy przebywam w tej chwili melancholii po raz pierwszy tego dnia, zawieszam wzrok w  światło słońca i palcem dotykam jakby strun splątanego światła i kurzu. Ten moment ta uświadamia mi, że świat staje się istną hybrydą, w której człowiek odgrywa coraz mniejszą rolę.

Tym jakże poetyckim wstępem zaczynamy kolejny artykuł, który niesie temat: „ Wykorzystanie botów i robotów do zarządzania zasobami w magazynach”. Temat jest dość skomplikowany dla tych, którzy nie zdają sobie sprawy czym są boty. Słowo robot może nam skonstruować w głowie myśli, w których zobaczymy maszynę, która ma kilka ramion, koła, bądź gnące się metalowe konstrukcje przypominające nogi. Wszystko związane ze sobą łańcuchami, taśmami i zębatkami niczym w najlepszym szwajcarskim zegarku. Wszystko to nakręcane niczym pozytywka, przez liczne algorytmy i języki programowania, które się nawet astonom nie śniły. Choć całość może w niektórych przypadkach przypominać człowieka, to nim nie jest. Taka moja definicja robota, istnieje jednak takie prawdopodobieństwo, że mogę się mylić. Sięgnę więc do sprawdzonych źródeł tak samo w kwestii wyjaśniania czym jest bot.

 

Słownik języka polskiego mówi, że botem można nazwać buta damskiego albo dziecięcego, z wysoką cholewką. Czy chodzi zatem o chodzące roboty w botach z cholewką? Od razu zrozumiałam, że nie o te boty chodzi. Brnęłam zatem za ciosem i zaczęłam się doszukiwać prawidłowej definicji bota w czeluściach Internetu. Pewna z powszechnie znanych stron, która jest encyklopedią wiedzy, mówi o tym, że botem jest programem! Program który wykonuje czynności w zastępie za człowiek, służy do zautomatyzowania emulowania ludzkiego zachowania. Kiedy okazało się, że bot nie jest butem z wysoką cholewką, a programem stało się jeszcze trudniej. Nasuwa się pytanie po co ten program jest i czemu ma służyć? Czytając dalej lekturę o bocie, znalazłam sformułowania, że bot jest niedaleką rodziną od robota i że nawet mógł dziedziczyć po nim swoją nazwę. I tak było. Bot jest programem funkcjonującym w przestrzeni przeznaczonej z założenia dla człowieka. Udają one zachowania żywego użytkownika w sieci. Istnieją nawet takie boty, które są zdolne do konwersacji nazywają się one chatbotami oraz voicebotami. W moim rozumieniu, boty są zatem stworzeniami, które imitują za  ludzi wszystkie zachowania, które przez ludzi są wyrażane za pomocą zmysłów – są dla mnie poniekąd duszą, zdolna myśleć za mnie! INCREDIBLE!

Skoro boty są duszą i „mają ludzie zmysły” to co jest ciałem? W poszukiwaniu odpowiedzi znów sięgnę do źródeł, ale jak pewnie się domyślasz będą nim roboty! Słowo robot pochodzi podobno od słowiańskiego słowa „robota”, określa ono ciężką pracę. Sięgając do tego samego źródła w próbie wykonania definicji dowiedziałam się, że robotem jest mechatronicznie urządzenie wykonujące automatycznie określone zadania. Robot wykonuje niektóre czynności zastępując tym samym człowieka. Roboty bardzo często wykonują prace, która jest serią powtarzalnych czynności, często robią to szybciej niż ludzie. Dzięki zaprogramowaniu ich przez system, jest zdecydowanie mniej szans na popełnienie przez nie pomyłki niż w przypadku pracy ludzkiego mózgu.

Teraz kiedy rozumiem czym jest bot oraz robot. Mogę sobie wyobrazić jak mogą one być wykorzystywane w magazynach. Na pewno wprowadzenie tego typu zastosowań zwiększy automatyzację w magazynach. Boty będą podpowiadać firmie, jakie działania podjąć aby szybciej wykwalifikować pracowników do jeszcze bardziej wydajnej pracy. Jakie produkty spełniają oczekiwania konsumentów. Z czym przedsiębiorca powinien się pożegnać a jakie działania wdrożyć, aby firma zwiększyła zyski. Wprowadzenie botów pozwoli na wyeliminowanie złych działań w kierunku do:

– konsumenta

– pracownika

Boty pozwolą firmie zrozumieć jak myśli ich klient i jakimi działaniami kieruje się potencjalny nabywca.

Roboty z pewnością będą wykorzystywane do zoptymalizowania czasu pracy, w zastępie za człowieka. Będą wstanie wydobyć z siebie więcej mocy przerobowej niż ludzkie mięśnie. Z pewnością będą bardziej podatne na działania atmosferyczne, nie będą potrzebować przerw oraz pomogą wykluczyć wszelkie błędy, które mógłby popełnić człowiek.

Sprawdźmy jak będzie to wyglądać w oczach osób, którzy pracują w magazynach i odpowiadaj za ich działanie.

Producent Zebra Technologies, przeprowadziła badanie na temat wizji sektora magazynowego. Badanie dotyczyło technologii, która zwiększa możliwości człowieka i stanowi siłę napędową  modernizacji. W badaniu wzięło udział ponad 1402 decydentów z działów informatycznych i operacyjnych z branży produkcyjnej, transportu i logistyki, handlu detalicznego, usług pocztowych i kurierskich oraz dystrybucji hurtowej.  Poinformowali oni o planach i strategiach, jakie mają podziałać na rzecz modernizacji w magazynach w latach 2019-2014. Okazuje się, że magazyny przez najbliższy  czas, będą poddawane modernizacji w celu sprostania wymogom dzisiejszej gospodarki zwanej „na żądanie”. Jak wynika z badania Ponad 77% respondentów potwierdza, że wyposażenie pracowników w odpowiednie narzędzia techniczne jest najlepszym sposobem do wprowadzenia automatyzacji. Wydaje się że mowa tutaj o urządzeniach z systemem, które wyposażone są boty. Dzięki którym zespół analityczny pomoże wyciągać wnioski do dalszego lepszego funkcjonowania działalności.

Wielu decydentów opowiedziała się za zwiększeniem miejsca w magazynach, co może wiązać się z rozwojem robotyki w firmach. Jednak decydenci nie zapominają o czynniku ludzkim. Według prognoz do 2023 roku liczba zatrudnionych z 38 milionów ma zwiększyć się do 44, 6 miliona.

 

Wnioski jakie wynikają z badania to przede wszystkim to fakt tego, że ponad połowa ankietowanych przedsiębiorstw planuje częściowa automatyzację lub wyposażenie pracowników w technologie wspomagające ich pracę. Spora liczba respondentów uważa, że wyposażenie pracowników w zaawansowane technologie będzie ich celem do osiągnięcie przez najbliższy czas. Aż 24 procent decydentów przewiduje wykorzystanie botów i robotów do zarządzania zasobami w magazynach.

 

Tak czy inaczej, świat wielkimi krokami zmierza w stronę budowania automatycznych, pełnych robotów i mechanizmów podpowiadających jak zwiększyć przychód, oraz wyeliminować błędów przestrzeni pracy.

A teraz na zakończenie już tak całkiem poważnie, to już się dzieje!

 

Autorem artykułu jest Emilia Rojek z zespołu PDAserwis.