Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Virtual Reality w magazynie

by in PDA News 28 listopada 2018

Wdrożenia technologii rozszerzonej rzeczywistości mogą wydawać się odległą perspektywą, jednak to już się dzieje.

Aktualnie VR (z ang. Virtual Reality) to coś więcej niż rozrywka i gry. Tego typu urządzenia wraz z dedykowanym oprogramowaniem znajdują zastosowanie w usługach, logistyce, magazynowaniu oraz w projektowaniu.

PDA IT Solutions z wykorzystaniem tych najnowszych technologii, wdraża oprogramowanie do zarządzania magazynem na polskim rynku. Aplikacja przy użyciu okularów działa jako przewodnik po magazynie, wprowadza rozwiązania wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość do procesów logistycznych w celu poprawienia jakości zarządzania i eliminacji błędów podczas wyszukiwania oraz uzupełniania zapasów magazynowych.

System wykorzystuje Gogle HoloLens firmy Microsoft. Są to okulary wykorzystujące technologię AR – rozszerzoną rzeczywistość. Pozwalają one na wyświetlanie w polu widzenia treści multimedialnych, hologramów czy informacji w różnej formie. Interaktywne gogle, sterowane przez komputer, umożliwiają użytkownikowi obserwację świata zewnętrznego uzupełnionego o treści wirtualne.

Jak to działa?
Przeniesienie w świat rozszerzonej rzeczywistości umożliwiają nam 3 istotne elementy:
Pozycjonujące kamery: Za płynną rejestrację pozycji użytkownika, jak i jego ruchów odpowiada 5 kamer. Pierwsza z nich-czołowa pozwala na dokonanie pomiarów pomieszczenia, określając możliwą głębię obrazu, przeszkody i ruchome obiekty. Cztery pozostałe zewnętrzne kamery rejestrują otoczenie i ułatwiają urządzeniu orientację przestrzenną. Kamera wyposażona w dwu-mega pikselową matrycę w czasie rzeczywistym przenosi sygnał do komputera albo go zapisuje.
Głośniki: Dwa głośniki, znajdują się bezpośrednio nad uszami. Sposób ich umiejscowienia pozwala doświadczyć przestrzennej akustyki oraz wspaniałego dźwięku, który wzmacnia efekt AR.
Zintegrowane akumulatory: Niewielkie akumulatory znajdują się za głośnikami po obu stronach. Ładowanie standardowo dokonywane jest przez złącze miniUSB, urządzenie może być dodatkowo zasilane podczas pracy za pomocą zewnętrznych pakietów noszonych na biodrze.
Sterowanie może odbywać się z wykorzystaniem fizycznego pilota lub poprzez gesty np. jeden ruch dłonią otwierający menu czy potwierdzenie ruchem głowy. Kolejną metodą jest komunikacja głosowa – człowiek może rozmawiać z komputerem, potwierdzając mu wykonanie zadania.

Jak PDA IT SOLUTIONS zrewolucjonizowało pracę w magazynie?
Gogle wraz z dedykowanym oprogramowaniem wdrażanym przez firmę PDA IT Solutions w zdecydowany sposób optymalizują procesy magazynowe.

Poprzez takie funkcjonalności jak:
-nawigacja pracowników w halach magazynowych,
-wytyczanie najkorzystniejszych tras,
-określanie pozycji poszukiwanego towaru czy pracownika,
-skanowanie towarów na półkach i wyświetlanie aktualnych stanów magazynowych, sprawia, że praca osób na magazynie jest szybsza i wydajniejsza.

Aplikacja jest zintegrowana zarówno z zewnętrznym oprogramowaniem wykorzystywanym już w firmach klientów, takim jak ERP, CRM, WMS, systemy księgowe itp., jak również z różnymi urządzeniami – z kolektorami danych, systemami GPS, kamerami czy aparatami fotograficznymi.

Aplikacja umożliwia rozpoznawanie obiektów w czasie rzeczywistym oraz zbieranie informacji poprzez odczytywanie kodów kreskowych. Co więcej, proces skanowania danych elementów jest na bieżąco rejestrowany w systemie. Dane pobierane z tych systemów czy urządzeń są wyświetlane w czasie rzeczywistym na obrazie użytkownika gogli. Taka pełna integracja wraz z umieszczeniem interaktywnego cyfrowego widoku daje nieograniczone możliwości w sprawnym zarządzaniu magazynem.

Zastosowanie tego typu technologii AR może przynieść takie korzyści jak:
– Większa efektywność pracy;
– Zmniejszenie liczby błędów;
– Skrócenie czasu szkolenia
– Poprawa procesów planowania pracy w magazynach

W dzisiejszych czasach coraz więcej procesów logistycznych poddawanych jest automatyzacji. Tego typu technologie znajdują zastosowanie zarówno w przypadku bardzo dużych powierzchniowo magazynów, jak i tych mniejszych. Rozwiązanie wdrażane przez firmę PDA IT Solutions z pewnością pozwoli na wyeliminowanie błędów człowieka, jak również przyśpieszenie pracy w magazynie.

 

Autorkami artykułu są: Joanna Chróściel oraz Daria Kowalak, z zespołu PDAitSolutions.

Szczególnie dziękujemy Jarkowi Białobrzeskiemu, który jest twórca aplikacji.