Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Osobliwość kodu kreskowego

by in PDA News 18 września 2018

Poznaliśmy historię Wallace Flint’a czyli pierwszych rozważań dotyczących automatycznego odczytywania danych. Jednak co wydarzyło się później? Komu sprawa zautomatyzowania zapisu danych nie dawała spokojnie spać? Tym razem przenieśmy się na południe od Uniwersytetu Harvarda, a dokładnie do Filadelfii na teren kampusu Drexel University.

Dwaj absolwenci Drexel Institute of Technology w Filadelfii: Bernard Silver oraz Norman Woodland zbudowali pierwszy czytnik, który skanował papier oznaczony atramentem, był jednak wrażliwy na światło ultrafioletowe, co prowadzi do niewiarygodności odczytu.

Woodland opuścił Drexel, by w pełni poświęcić się swojej pracy i naprawić błędy w kodzie kreskowym. Inspirację znalazł w kodzie Morse’a, zamieniającym kropki i kreski w wąskie i szerokie linie. Na podstawie tego odkrycia wpadł na pomysł zastosowania w kodzie kreskowym koncentrycznych okręgów, takich jak te widoczne na pniu drzewa. Dlaczego? Chciał, żeby kod mógł być odczytywany z dowolnej strony. Po dopracowaniu wszelkich niedoskonałości, w 1949 roku Norman Woodland i Bernard Silver pod nazwą „bull eye’s” opatentowali swoją koncepcję.

Aby zrealizować pomysł i sprawdzić czy ów kod kreskowych działa, dwaj wynalazcy skonstruowali kolejny prototyp czytnika, który wykorzystywał potężną żarówkę w połączeniu z fotopowielaczem, zaprojektowanym do odczytywania ścieżek dźwiękowych z filmu. Fotopowielacz podłączali do oscyloskopu, aby sprawdzić, czy ich urządzenie działa zgodnie z przeznaczeniem. Urządzenie to nie było bezpieczne oraz wykorzystywało zbyt dużą ilość światła, jednak działało! To był przełom w drodze do doskonałego funkcjonowania świata kodów kreskowych i podstawa do stawiania kolejnych pytań…

 

Autorem tego artykułu jest Emilia Rojek z zespołu PDAserwis