Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Kody QR w Chinach

by in PDA News 12 listopada 2019

Na naszym blogu artykuł odnośnie kodów QR pojawił się już jakiś czas temu. Wyjaśniliśmy czym są, jaką mają budowę i jak je odczytać. Z racji tego, że nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego w jak kreatywny sposób można je wykorzystać, to tym razem postanowiliśmy napisać artykuł o zastosowaniu kodów QR w Chinach.

 

Dlaczego akurat w Chinach? Ponieważ właśnie tam w pełni wykorzystują ich potencjał, np. zeskanowanie kodu QR w sklepie daje dostęp do dodatkowych informacji na temat produktu; kody znajdują się również w szybkich kolejach chińskich, gdzie ułatwiają zamówienie posiłku. Dzięki kodom QR można w prosty sposób wypożyczyć rower miejski, co również możemy zauważyć w naszym kraju. Przytoczę Wam kilka najciekawszych przykładów zastosowań kodów QR w Chinach.

 

Mianowicie stanowią one wygodną alternatywę dla wpisywania w przeglądarkę adresów chińskich stron internetowych. Ich adresy składają się często z ciągu liter i cyfr, których nie da się zapamiętać, a zeskanowanie kodu QR telefonem pozwala przejść od razu do zakodowanych stron internetowych, czy przekierowują nas nawet na profile społecznościowe, albo do kuponów rabatowych w sklepach.

Nowym trendem który zapoczątkował w Chinach jest generowanie własnych kodów QR, które umożliwiają identyfikację użytkownika w mediach społecznościowych oraz umieszczanie kodów na wizytówkach.

Co jest ciekawsze, kody QR mają również swoje zastosowanie w płatnościach mobilnych, dzieje się to za pomocą aplikacji Alipay, w której opcja „skan” umożliwia nam zeskanowanie kodu (np. w supermarketach, czy restauracjach), następnie żeby zatwierdzić kwotę jaką musimy zapłacić zatwierdzamy wprowadzając hasło, kwota pobierana jest bezpośrednio z karty płatniczej, która jest powiązana z Alipay. Drugą opcją jest „płać”, ta opcja spowoduje, że na ekranie smartfona wyświetli się kod kreskowy, a lokal wyposażony w skaner, skanuje nasz kod i automatycznie pobiera nam pieniądze z konta, bez zatwierdzania płatności hasłem, dzięki czemu czas dokonywania płatności jest krótszy. Tego typu płatności można dokonywać nie tylko w supermarketach czy restauracjach, ale także kupując od ulicznych sprzedawców. Kody QR w Chinach są tak powszechne, że znajdziemy je na budkach z gazetami, przekąskami, warzywami i owocami czy bibelotami sprzedawanymi na chodniku.

 

Z uwagi na popularność kodów QR w Chinach, kolejnym ciekawym przykładem jest ich wykorzystanie na billboardach, czy też innych środkach reklamowych. W ten sposób reklama jest klarowna i czytelna, a każdy zainteresowany może zeskanować kod i zapoznać się ze szczegółowymi informacjami. Podobnie jest w muzeum, a dokładniej w muzeum znajdującym się w Suzhou, w którym na wystawie kaligrafii i dzieł malarskich w 2015 roku obok obrazów umieszczono tabliczki z kodami QR, dzięki czemu odwiedzający wystawę po zeskanowaniu kodu otrzymał elektroniczną wersję dzieła w wysokiej rozdzielczości, a także pełny opis danego obrazu. Z kolei chiński artysta Mario Chen wykazał się kreatywnością i stworzył dzieła przedstawiające kody QR o nazwie „Scan me!”, które zostały wykonane w różnych technikach, m.in. kod z klocków LEGO, z nici, czy odbijany z szablonu – taki zeskanowany kod QR automatycznie przekierowuje nas na stronę z portfolio artysty.

 

W Chinach kody te wykorzystywane są nawet na tablicach ogłoszeniowych, w tym przypadku skanujemy interesującą nas ofertę i zostajemy przekierowani do strony z dokładnymi informacjami. Również w przypadku napotkania wałęsającego się samotnie zwierzaka, możemy zeskanować kod znajdujący się na breloku, który jest przymocowany do obroży. Właściciel zagubionego pupila zostanie powiadomiony, gdzie i kiedy kod QR został zeskanowany, a nam wyświetlą się jego dane kontaktowe.

Kody QR nawet na chińskich ulicach, dzięki czemu turyści w Nankinie nie muszą obawiać się tego, że się zgubią, ponieważ na ulicznych tablicach również umieszczono kody QR, a po ich zeskanowaniu uzyskamy informacje na temat adresu i okolicy, a także najbliższego posterunku policji. Zaś w Chongqingu umieszczono kody na nagrobkach upamiętniających ofiary masakry nankińskiej oraz bombardowanie Chongqingu. Po zeskanowaniu kodu turyści mogą ofiarować kwiaty, świece, kadzidło lub wino dla ofiar oraz dowiedzieć się trochę więcej o historii tych wydarzeń.

 

Kody QR są przyszłością, wiele ułatwiają w życiu codziennym. Z pewnością w najbliższych latach można się spodziewać, że kody QR będą jeszcze bardziej rozpowszechnione w Chinach. Czy taka sytuacja będzie miała miejsce w Polsce? Patrząc na dzisiejsze możliwości technologiczne wszystko jest możliwe, trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość ?

 

Autorem artykułu jest Klaudia Pawelec z zespołu PDAserwis.