Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

AC/DC – dyskografia serwisowych metod naprawy urządzeń cz. II

by in PDA News 23 października 2019

„Droga, z której się nie wraca” – schematy elektroniczne

Podobnie jak krew w naszych żyłach tak też prąd elektryczny może działać w układzie zamkniętym, zwanym obwodem elektrycznym ( gdyby odbywało się to inaczej to doznawalibyśmy porażeń na okrągło). Urządzenia elektroniczne podlegają ciągłe miniaturyzacji, a jednocześnie, liczba elementów na płytach drukowanych  ciągle wzrasta. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie : Jak w tym wszystkim się połapać,aby nie stracić głowy ?
Odpowiedzią są schematy elektroniczne – brzmi skomplikowanie, ale w istocie rzeczy jest to rodzaj mapy. Tak jak mapa samochodowa zawiera drogi, oznaczenia interesujących obiektów i połączenia między nimi, i wskazuje nam trasę do najbliższego hotelu, tak i schemat elektroniczny pokazuje nam zależności i ścieżki pomiędzy różnymi elementami. Podobnie jak na mapach możemy odnaleźć legendę, objaśniającą znaczenia pewnych znaków, w elektronice posługujemy się u standaryzowanymi symbolami, o konkretnym znaczeniu. Jest to niezbędny element przy profesjonalnej diagnostyce produktów elektronicznych.

(Schemat elektroniczny: oczekiwania vs rzeczywistość. Zdjęcie na dole– schemat komputera Apple I)

” Marcin Luter – ad ROHS”

Serwisanci firmy PDAserwis używają schematów elektronicznych by precyzyjnie lokalizować źródła problemu i naprawiać je w sposób efektywny oraz przystępny cenowo dla klienta.
Wiele osób zachodzi teraz w głowę i zastanawia się słusznie co też wspólnego, może mieć taka figura historyczna jaką jest Marcin Luter, z tematem naszych rozważań. Nazwisko niemieckiego reformatora  może być, z pewnością, synonimem sprzeciwu wobec starego, zgorzkniałego i zanarchizowanego porządku rzeczy, a jednocześnie grą słów z jezyka polskiego oraz angielskiego

gdzie przedrostek – lut oznacza cynowe połączenie między dwoma elementami, a końcówka fleksyjna -er oznacza osobę, która taką czynność wykonywała bądź będzie wykonywać tak jak w przypadku play-er, gam-er lub sing-er. Od słowotwórstwa, które, jeśli wierzyć pogłoskom, zmusiły Pana prof. Bralczyka do wyrwania sobie wszystkich włosów na głowie, możemy przejść płynnie do tematu właściwego, a mianowicie unijnej dyrektywy Restriction of Hazardous Substances , czyli właśnie ROHS.  . Dyrektywa mówi, że nowy sprzęt elektroniczny wprowadzany do obrotu na terenie Unii Europejskiej, musi zawierać ograniczoną ilość materiałów szkodliwych. Dlatego też producenci elektroniki, w swoich produktach, stosują wyłącznie cynę bezołowiową.  Zapewne też niektórzy pamiętają, że z produktów elektronicznych, kiedyś dało się przez długie lata. Odpowiedź na ten dylemat znajdziemy właśnie w wykorzystaniu w produkcji wyłącznie cyny bezołowiowej ( gdzie wpływ na środowisko przy jej stosowaniu jest kwestią dyskusyjną), która wyższą temperaturę topnienia, a przez to jest kruchliwa oraz bardziej wrażliwa na mikrouszkodzenia, niż cyna ołowiowa.
(Już jesienią, tylko u nas w paśmie „Fakty, nie mity”)

W firmie PDAserwis przy naprawach używamy wyłącznie cyny ołowiowej  zachowując wszystkie normy związane poszanowaniem środowiska naturalnego.

„Bardzo mi przykro, ale ma pan ESD”

Wbrew tytułowi nie jest to jedna z wielu chorób nękających ludzkość lub też ultranowoczesny rodzaj nośnika danych ale jest poważne zjawisko, które zagraża elementom elektronicznym. Z języka angielskiego ESD, oznacza eleectro-static discharge, co tłumaczymy jako wyładowanie elektrostatyczne. Zjawisko to polega na przepływie prądu elekrycznego pomiędzy dwoma obiektami o różnych potencjałach elektrycznych, wytworzonych zazwyczaj przez elektryzowanie, spowodowane przez bezpośredni kontakt lub przebicie dielektryka (izolatora elektrycznego)

(Różnica między  przeszłością, szarą rzeczywistością, a  potecjalnie dystopijną przyszłością kompletnie wstrząsnęła doktorem Brown’em – kadr z filmu „Powrót do przyszłości”  reż. Robert Zemeckis.)

 Najwięksi producenci elektroniki inwestują gigantyczne pieniądze w zabezpieczenia przeciwko ESD, tworząc chociażby specjalne strefy EPA (Electro-Static Protection Area) charakteryzujące się niskim natężeniem pola magnetycznego, odpowiednią temperaturą oraz wilgotnością powietrza. Kolejnymi środkami ochrony są specjalne przystosowane stanowiska pracy, wyposażone w antystatyczne maty, opaski nadgarstkowe, odprowadzaję ładunki , a personel ubrany jest w specjalne fartuchy, które tworzą tzw. klatkę Faraday’a, czyli osłonę elektrostatyczną chroniącą przed działaniem zewnętrznego pola elektrycznego. Dodatkowo stosowane są takie formy zabezpieczeń jak narzędzia i  urządzenia, które minimalizują ryzyko wyładowań czy przepięć, a sam transport elementów elektronicznych odbywa się przy zastosowaniu kuwetek ESD oraz specjalnych worków i pianek.

Firma PDAserwis rozumiejąc problematykę ESD i związane z tym wyzwania, stosuje wiele z przytoczonych metod zabezpieczeń m.in antystatyczne wykładziny i maty, opaski nadgarstkowe oraz fartuchy w dbałości. Gotowe urządzenia przenoszone są na dział logistyki z w kuwetkach antystatycznych oraz pakowane w zgodzie z obowiązującymi normami. Wszystko w trosce o jakość i bezpieczeństwo swoich produktów i usług.

” Bezmiar możliwości”

(Laser został zaprojektowany i wykonany przez naszą firmę. Mieszkańcy Alderaan’u wystawili mu maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. Niestety, ktoś z firmy budowlanej pokpił sprawę bo nie kładł płytek na krzyżaczki. Dlatego ta niesamowita stacja kosmiczna padła ofiarą tych przebrzydłych, wścibskich rebeliantów. Kadr z filmu „Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja” reż George Lucas)


Postęp technologiczny oraz głębsze zrozumienie praw rządzącymi wszechświatem doprowadziły do, bez wątpienia, interesującej sytuacji, gdzie,  to co dawniej uznawano z ułudę szaleńca, dziś staje się powoli rzeczywistością. Technologia wniknęła do każdej dziedziny naszego życia, kwestią dyskusyjną pozostaje, czy jest to symbioza czy już uzależnienie, faktem jest jednak, że technologiczne wynalazki ułatwiają nam, a wręcz umożlwiają wykonywanie pewnych operacji.

Z punktu widzenia  naprawy urządzeń elektronicznych, firma PDAserwis nie tylko korzysta ze sprawdzonych rozwiązań, ale także stosuje nowoczesną i zaawansowaną technologicznie armaturę, w celu jeszcze szybszej i dokładniejszej diagnostyki oraz naprawy sprzętu elektronicznego.

 

Na naszym wyposażeniu prócz standardowych mikroskopów znajduje się wideomikroskop MAGNUS. Sprawdza się wyśmienicie, tam gdzie potrzeba jeszcze większej precyzji oraz możliwości robienia zrzutów ekranu do prowadzonej przez nas dokumentacji. Wykorzystywany głównie do dłuższych prac, ponieważ ten kompeksowy system umożliwia obserwację w wygodnej pozycji bez zmęczenia operatora

Przy tworzeniu połączeń lutowniczych, nieocenioną pomocą są lutownice, uznanej niemickiej  firmy Weller. Szerokie spektrum grotów lutowniczych oraz niemiecka jakość to główne zalety naszych stacji lutowniczych zarówno tych kolbowych jak i tych typu hot-air, które zdają egzamin podczas każdej fazy czynności naprawczych.

Do operacji specjalnych wykorzystywane są maszyny Jovy RE-7550 oraz Pace TF1500, które są wykorzystywane przy wymianie takich elementów typów:  SMD, BGA, CBGA, CCGA, CSP, QFN, MLF i PGA.

 

W przyszłości planowane są kolejne zakupy i poszerzenie floty naszych urządzeń , a granicą jest tylko nasza wyobraźnia i potrzebny naszych klientów.

„Mniej niż świat, więcej niż podróż”

Podróże kształcą jest to powiedzenie znane nie od dziś. Nowi ludzie, inna kultura, inne zwyczaje, nieznane krajobrazy. Dziś jak nigdy, globalna wioska nie jest tylko wyłącznie mirażem, a przytłaczającą rzeczywistością.  Towary już nie płyną miesiącami, wiele rzeczy można załatwić nie wychodząc z domu, a wachlarz usług i produktów jest wręcz niewyobrażalny.
W takich warunkach nie są testowane wyłącznie ludzkie charaktery ale każda firma stoi przed nowymi wyzwaniami w realiach zażartej walki o rynek i klienta.
Dział handlowy firmy PDA serwis współpracuje intensywnie z firmami działającymi branży elektronicznej.  Negocjuje i skupuje urządzenia, które są następnie rewitalizowane przez doświadczony zespół pracowników technicznych. Od uznanych producentów zamawiamy części, które dzięki naszemu partnerstwu z tymi firmami, gwarantują niską i atrakcyjną cenę oraz wzorową jakość. Dział techniczny wraz z działem handlowym nieustannie pracuje nad optymalizacją i udoskonaleniem cyklu produkcyjnego naszych produktów i usług, a dział R&D poszukuje nowoczesnych rozwiązań technologicznych, aby zaoferować naszym klientom rozwiązania jutra na wczoraj.

(Jeden z naszych handlowców zbyt mocno się rozpędził w poszukiwaniu części zamiennych.)

„Pod prąd „

Naturalną potrzebą człowieka była, niezależnie od epoki, ciekawość świata oraz pragnienie przekraczania barier niemożliwego, przeciw wszystkiemu i często wbrew nakazom rozumu. Wydarcie tajemnicy lotu ptakom, zgubiło mitycznego Ikara, który za swe marzenia zapłacił najwyższą cenę, gdy jego skrzydła pękły na pół. Przez całe wieki, płonęły stosy w całej Europie, a postęp, tłamszony był w imię interesów hierarchów kościelnych lub też władców świeckich.

Dziś nie musimy się obawiać niczego, nie musimy żyć w strachu o własne życie. Jedynie co może nas powstrzymać to nasze własne słabości i ograniczenia. Historia kocha tylko i wyłącznie zwycięzców,ludzi sukcesu, dlatego też życzę naszej firmie, sobie oraz przede wszystkim  naszym pracownikom, aby mogli poszybować tam gdzie nawet nie śniło im się, że kiedykolwiek dotrą.

 

Autorem artykułu jest Bartosz Gębarowski z zespołu PDAserwis.