AC/DC – dyskografia serwisowych metod naprawy urządzeń cz. 1
Przyznaję, że ciężko się zmierzyć z tematyką, która dotyczy jednej z największych legend muzyki rockowej. Setki, jeśli nie tysiące koncertów, świetne albumy studyjne oraz wieloletni staż na scenie. Ciężko napisać coś nowego co już nie zostało napisane, opowiedzieć historię, która nie raz została opowiedziana. Takie utwory jak Thunderstruck, T.N.T. ( akurat ten utwór powinien być wykorzystywana jako reklama jednej z firm sektora TSL), czy Highway to Hell będą jeszcze przez długie rozbrzmiewać w głośnikach i słuchawkach fanów, na całym świecie.
Byłby to świetny punkt wyjścia nad dziejami i działalnością zespołu w magazynie lub wortalu muzycznym, jednak my skupimy się zupełnie na czymś innym. Pozostając jeszcze w tematyce rockowej, powinniśmy sobie wyjaśnić cóż oznacza sama nazwa AC/DC ? Z jęz. angielskiego AC oznacza Alternate Current czyli prąd zmienny, natomiast skrót DC oznacza Direct Current prąd stały. Sama historia odkrycia, opanowania prądu czy też wojna pomiędzy Thomasem Edisonem, a Nikolą Teslą to temat na zupełnie inne artykuł, w tym miejscu wystarczy nam informacja,że prąd stały charakteryzuje się przepływem elektronów (ładunków ujemnych) w jedną stronę z bardzo małymi zmianami w siły przepływu (np. bateria), natomiast prąd zmienny charakteryzuje się zmiennym przepływem elektronów, w różnych kierunkach (np. prąd dostarczany nam przez elektrownię, w naszych gniazdkach). Zdarza się i tak, że urządzenia napędzane energią elektryczną przestają funkcjonować poprawnie, na skutek różnych zdarzeń mniej lub bardziej losowych. Nieodpowiednie obchodzenie się ze sprzętem elektronicznym może skończyć uszczerbkiem na zdrowiu lub na naszej kieszeni, gdyż urządzenie całkowicie odmówi posłuszeństwa. Dlatego ważnym jest, aby w trosce o swoje zdrowie i pieniądze, powierzyć swoją elektronikę specjalistom w tej dziedzinie. W tym artykule przyjrzymy się jak firma PDAserwis kiełzna prąd elektryczny oraz zapoznamy się z wybranymi metodami naprawy i rewitalizacji urządzeń.
(Chciałbym powiedzieć, że praca serwisanta nie jest wcale stresująca – Jacek lat 19*
*Na zdjęciu Brian Johnson, frontman zespołu AC/DC)
Napięcie, natężenie, opór
Wbrew pozorom nie jest to wstęp do artykułu opisującego fazy księżyca oraz niekorzystny układ planet w połączeniu z nadzwyczajną koniunkcją Jowisza i Marsa, każdego kolejnego miesiąca, w magazynie dla kobiet, natomiast są to zwroty opisujące podstawowe pojęcia fizyczne, z którymi serwisanci spotykają się każdego dnia, w swojej zawodowej pracy.
Zamiast cytować fizyczne regułki oraz podawać wzory, my zrobimy inaczej. Wyobraźmy sobie pracujący młyn wodny i jego obracające się koło. Koło wprawiane jest w ruch przez wodę, między łopatkami młyna znajduje się pewna ilość kropel wody, natomiast ruchy powietrza stawiają pewien opór. Napięcie (wyrażane w V-Voltach) jest więc siłą pchającą elektrony przez przewodniki ( w naszym przypadku była to woda, wprawiająca młyn w ruch), natężenie (podawane w A-amperach) określa ile elektronów zostanie przekazanych ilość wody między łopatkami młyna, ( sporo tych cząsteczek, ponieważ 1 A to 6.241×1018 elektronów na sekundę) natomiast opór jaki musiała pokonać woda wyrażany jest w Ω , czyli w ohmach. Dodatkowo warto zauważyć, pewną zależność między tymi wartościami. Otóż jeśli zwiększymy w naszym hipotetycznym młynie ilość wody, czyli napięcie to o taką samą wartość zostanie zwiększona ilość wody między łopatkami czyli natężenie, ponieważ możemy przyjąć, że wartość oporu powietrza jest stała ( w danym układzie).
W ten właśnie sposób poznaliśmy jedno z elementarnych praw fizycznych jakim jest Prawo Ohm’a, a jest to wierzchołek góry lodowej, który każdy technik PDAserwis musi mieć cały czas w pamięci.
(„Starszy kolega objaśnia innym fundamentalne prawa fizyki, rok 2019, koloryzowane” ku przerażeniu pozostałych okazuje się to dopiero początek)
Hydratacja propylenu ? To proste ! – Mietek, komandos sklepów dyskontowych
Ten groźnie brzmiący tytuł to nic innego jak określenie procesu trwałego przyłączania wody do jednego związku chemicznego, aby uzyskać inny związek chemiczny. W tym wypadku interesuje nas reakcja chemiczna, która zachodzi w połączeniu z propylenem, ponieważ w jej wyniku powstaje alkohol izopropylowy. Jest on obojętny dla powszechnie używanych tworzyw sztucznych dlatego też znajduje on zastosowanie przy czyszczeniu urządzeń optycznych, głowic magnetycznych, napędów dyskowych, rolek gumowych, urządzeń mechaniki precyzyjnej czy do usuwania żywiczejących środków smarnych i tuszów wodoodpornych. W firmie PDAserwis znajduje on szerokie zastosowanie, gdyż najlepszą gwarancją sprawności urządzenia jest brak zanieczyszczeń na powierzchni elementów elektronicznych.
„Nie widzę tutaj żadnej czaszki” – powiedział Stevie Wonder, zacierając ręce.
Tam gdzie spirytus zawodzi i wymagana jest jeszcze większa dokładność oraz zabrudzenia występują w trudno dostępnych miejscach stosowana jest myjka ultradźwiękowa, z której nasza firma intensywnie korzysta. To urządzenie przydaje się w szczególności w wypadkach rewitalizacji i naprawy urządzeń elektronicznych, które zostały wystawione na choćby krótkotrwały kontakt z monotlenkiem diwodoru. Aż strach pomyśleć jaki wpływ takiego rodzaju substancje mogą wywrzeć na człowieka.
Cdn…
Autorem artykułu jest Bartosz Gębarowski z zespołu PDAserwis.