Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Baterie do urządzeń mobilnych| Jakie wybrać?

by in PDA News 2 lipca 2021

Kwestia zasilania urządzeń mobilnych często traktowana jest marginalnie,  chociaż dla wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza tych, gdzie nieprzerwany uptime urządzeń jest kluczowy, a koszty operacji wymuszają optymalizacje na każdym polu, powinien to być temat priorytetowy.

Obecnym standardem zasilania urządzeń mobilnych są baterie (czy też akumulatory ) oparte o ogniwa litowo-jonowe (Li-ion) wielokrotnego ładowania. Takie ogniwa (najczęściej „paluszki” typu 18650) są zamknięte w plastikowych obudowach, a ich parametry oraz proces ich ładowania są monitorowane i regulowane za pomocą mikroprocesora lub prostej płytki drukowanej.
Rozwiązanie tego typu ma jednak jedną wadę technologiczną, a mianowicie ogniwa Li-ion z upływem cykli ładowania/rozładowania tracą swoje właściwości, z czasem stając się coraz mniej wydajnymi.
W związku z tym powinniśmy traktować baterie do urządzeń nie jako integralny element urządzenia zużywający się razem z nim, a jako element eksploatacyjny, który musi być regularnie wymieniany i którego zapasy powinny być ciągle utrzymywane. Utrzymanie zapasów baterii w ilościach 2-3 sztuk do każdego urządzenia I całkowitej wymiany co ok. 12 miesięcy jest kosztowne, zwłaszcza dla przedsiębiorstw posiadających rozbudowane floty urządzeń.

Czy zamienniki są z definicji gorsze?

Jednym ze sposobów zredukowania tych kosztów są zamienniki oryginalnych baterii, czyli baterie non-OEM (OEM – Original Equipment Manufacturer). Panuje jednak zacementowane przeświadczenie, że tak jak chemia z Niemiec jest po prostu lepsza, to zamienniki czegokolwiek muszą być gorsze. Rzeczywistość oczywiście nie jest czarno-biała. W tym wpisie postaram się przybliżyć, na jakie aspekty i parametry warto zwrócić uwagę porównując zamiennik z oryginałem oraz jakie mogą być ryzyka związane z korzystaniem z zamienników baterii.

Porównując oryginalne baterie z zamiennikami lub różne baterie pomiędzy sobą trzeba zwracać uwagę na właściwe parametry. Podstawowym parametrem, który określa baterię, a właściwie ogniwa danej baterii, jest pojemność, wyrażana najczęściej w miliamperogodzinach (mAh). W skrócie parametr ten określa, przez jaki czas dana bateria może zasilać obwód (w naszym przypadku urządzenie) o danym natężeniu prądu. Kluczowym elementem w tym wypadku jest dane natężenie – nie jest przecież tak, że każde urządzenie potrzebuje do pracy prądu o takim samym natężeniu! O ile możemy przyjąć, że dla każdego urządzenia danej rodziny rzeczywiście porównywanie różnych baterii patrząc tylko i wyłącznie na mAh (np. baterie 2200 mAh kontra 2600 mAh dla terminali Zebra serii MC9200) jest wystarczające, to nie możemy zastosować tego parametru do porównywania oczekiwanego czasu pracy różnych urządzeń. W tym wypadku powinniśmy korzystać raczej z watogodziny (Wh), która wskazuje przez jaki czas bateria może zasilać urządzenie o określonym poborze mocy (który możemy obliczyć znając napięcie i natężenie prądu pobieranego przez urządzenia.)
Poza ceną, która jest dosyć oczywistym aspektem przemawiającym za wyborem zamienników zamiast baterii oryginalnym jest ich ogólna jakość. Możemy przyjąć, że na jakość baterii składa się zgodność faktycznej pojemności z tą deklarowaną przez producenta oraz żywotność baterii, czyli spadek jej pojemności po upływie większej ilości cykli ładowania. Są to jednak wartości, które możemy tylko określić wstecznie – nie będziemy niestety w stanie sprawdzić przed zakupem, ani nawet w momencie korzystania z baterii, czy ich parametry zgadzają się ze specyfikacją.

Baterie zgodne z oczekiwaniami
Skąd więc mamy wiedzieć czy wybrane przez nas baterie będą zgodne z naszymi oczekiwaniami? Metodą na zabezpieczenie się przed taką niepewnością jest po prostu współpraca ze sprawdzonymi partnerami (np. marka PDApower). Dostawca zapewni wtedy gwarancję jakości produktu, i będzie w stanie wesprzeć nas w przypadku ewentualnego trafienia na wadliwą jednostkę, co może się zdarzyć – zarówno w przypadku zamienników, jak i baterii oryginalnych.

Niezależnie od tego, czy mówimy o urządzeniach czy o akcesoriach takich jak właśnie baterie, współpracując z dostawcami towarów niezależnych producentów, możemy często liczyć na dodatkowe usługi niedostępne przy zakupie produktów wiodących marek. Przykładowo usługą. która staje się coraz bardziej popularna, jest dodatkowe, „customowe” oznakowanie jednostek produktów tak, aby zgadzały się z wewnętrznymi oznaczeniami używanymi w przedsiębiorstwie, co w przyszłości może znacznie ułatwić zarządzanie flotą urządzeń.

I najważniejsze jak zwykle na koniec – niezależnie od tego kto wyprodukował, dostarczył, i jakie logo widnieje na naszej baterii, jej prawidłowe przechowywanie i ładowanie to czynniki które są niesłychanie istotne do zachowania jak najdłuższej żywotności ogniw.

Autorem artykułu jest Grzmisław Krassowski z zespołu PDAserwis.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *