Jak czyścić i dezynfekować urządzenia elektroniczne
Przeprowadzone badania wykazują jednoznacznie, że na ekranach i klawiaturach jest więcej bakterii niż w toalecie. Co więcej, z racji budowy i użytkowania trudno jest utrzymanie smartfonów, tabletów, komputerów w wzorowej czystości. Dlatego najlepiej jest, aby zabiegi higieny urządzeń przeprowadzać rutynowo. Na co dzień w celu eliminacji obecności bakterii i wirusów polecane jest ścieranie powierzchni urządzeń suchą ściereczką z mikrofibry. Przed czyszczeniem i dezynfekcją urządzenia zawsze sprawdzaj instrukcje producenta. Upewnij się że urządzenie jest wyłączone i odłączone od zasilania.
Czyszczenie ekranów
Przed przystąpieniem do czyszczenia należy wyłączyć urządzenie, odłączyć od źródła zasilania i wyjąć baterie. Należy delikatnie wycierać ekran za pomocą ściereczki z mikrofibry zwilżoną rozcieńczonym środkiem do czyszczenia ekranów. Pamiętaj, aby nie pryskać środkiem czyszczącym bezpośrednio na ekran. Istnieje ryzyko zalania elementów elektronicznych. Uważaj, aby roztwór nie kapał bezpośrednio na złącza i klawiaturę. Następnie w celu eliminacji smug, poleca się powtórne wytarcie ekranu suchą ściereczką z mikrofibry. Do czasu całkowitego wyschnięcia powierzchni nie poleca się ponownego włączenia urządzenia.
Czysty alkohol może naruszyć powłokę ochronną ekranu. Dobrym sposobem jest uzyskanie mieszanki do dezynfekcji przez połączenie wody i alkoholu. Podczas tworzenia mieszanki ważna jest odpowiednia proporcja składników. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie gotowych chusteczek dezynfekujących specjalnie dedykowanych do czyszczenia ekranów. Gotowe środki nie zawierają chloru, amoniaku czy fosforanów, które mogłyby uszkodzić powłoki ekranów. Podczas przecierania ekranu uważaj, aby nie wywierać zbyt dużego nacisku na powierzchnie. Pamiętaj, aby używać ruchu wycierania do zewnętrznej krawędzi ekranu.
Czyszczenie obudowy
Zalecane jest czyszczenie pozostałych powierzchni urządzenia takie jak obudowa czy krawędzie powyższą metodą. W przypadku mniejszych otworów i innych trudno dostępnych miejsc do czyszczenia sprawdzą się wykałaczki. Plastikowe etui można umyć w wodzie z niewielką ilością mydła. Pod żadnym pozorem nie używaj jednak żadnych rozpuszczalników, zmywaczy ani innych podobnych substancji. Najlepszym sposobem utrzymania obudowy w czystości jest przecieranie szmatką zwilżoną odpowiednim płynem. Nie można też zapomnieć o ściągnięciu z palców ozdób, które mogłaby porysować powierzchnię obudowy.
Czyszczenie klawiatury
Klawiatura jest jednym z tych miejsc, gdzie gromadzi się najwięcej bakterii. Sprzyja temu częsty kontakt z dłońmi. Tym sposobem, na klawiaturze osadzają się różna wydzieliny (ślina, pot, naskórek). Przed przystąpieniem do czyszczenia należy wyłączyć urządzenie. Podczas dezynfekcji najbezpieczniej jest wyjąć baterie. Następnym krokiem jest usunięcie okruchów, kurzu i resztek za pomocą suchej ściereczki z mikrofibry. Do czyszczenia klawiszy i powierzchni między nimi najlepiej sprawdzają się patyczki higieniczne zwilżone rozcieńczonym alkoholem izopropylenowym. Podczas zabiegu ważna jest delikatność i wyczucie, aby nie uszkodzić delikatnych części.
Podczas czyszczenia najlepiej uważać, aby duża ilość płynu nie przedostała się pod klawisze. Dla bezpieczeństwa rekomendowane jest zrobienie testu, aby upewnić się czy środek czyszczący nie usuwa żadnych napisów na klawiszach. Podobnie jak w przypadku czyszczenia ekranów, poleca się powtórne wytarcie powierzchni suchą i czystą ściereczką z mikrofibry. Póki klawiatura nie będzie całkowicie sucha nie należy włączać urządzenia. W czasie dnia warto przetrzeć klawiaturę chusteczkami zwilżonymi preparatem do czyszczenia. Gdy nie mamy odpowiedniego środka do pozbycia się paprochów, można użyć karteczek i taśm samoprzylepnych.
Jakich produktów unikać przy higienie urządzeń?
- Środki dezynfekujące do rąk
Płyny bakteriobójcze do rąk zawierają substancje zapachowe i alkohol etylowy. Składniki te niekorzystnie wpływają na powierzchnie elektronicznych urządzeń. W przypadku ekranów, mogą naruszyć powłokę ochronną. Alkohol etylowy usuwa brud, ale dodatkowo może zmyć oznaczenia klawiszy.
- Płyny do szyb
Stosowanie agresywnych środków czyszczących może usunąć powłokę ekranów i narazić sprzęt na zarysowania. Wszystkie środki czyszczące z podobnymi detergentami działają jak papier ścierny na delikatnych powierzchniach. Dodatkowo mogą pozostawić trudne do usunięcia smugi.
- Środki do czyszczenia kuchni
Formuła substancji przeznaczonych do czyszczenia kuchni są na tyle szkodliwe, że mogą pozbawić urządzenia funkcji. Stosowanie wybielacza sprawdza się w skrajnych przypadkach, ale nigdy w przypadku czyszczenia urządzeń elektronicznych.
- Ręczniki papierowe
Sprawdzają się przy przetarciu biurka i innych powierzchni. Jednak z racji chropowatej i nierównej struktury, mogą pozostawić zadrapania na ekranie. Co więcej, ręcznik może zostawić białe włókna (kłaczki) oraz resztki papieru, które ciężko usunąć.
- Czysty alkohol
Stosując nie rozcieńczony alkohol do odkażania urządzeń ryzykujesz powstawanie zarysowań. Pamiętaj, aby sprawdzać zawartość alkoholu w środkach do czyszczenia. Najlepiej unikać stosowania alkoholu do dezynfekcji sprzętu elektronicznego.
- Płyny do demakijażu
Niektóre środki do usuwania makijażu mogą zawierać substancje chemiczne, które mogą niekorzystnie wpłynąć na ekrany. Zamiast kosmetyków do demakijażu, używaj miękkiej ściereczki z preparatem przeznaczonym do czyszczenia elektroniki.
- Sprężone powietrze
Zazwyczaj urządzenia mobilne są na tyle delikatne, że stosowanie skompresowanego powietrza może im trwale zaszkodzić. Dodatkowo, skraplanie wody może przyczynić się do zalania delikatnych części.
- Płyn do mycia naczyń i mydło do rąk
Jedynym sposobem aby użyć płynu do mycia naczyń lub mydła, jest jego połączenie z wodą. Taka opcja z pewnością nie posłuży delikatnej elektronice. W innym przypadku istnieje ryzyko zalania części nie odpornych na wilgoć.
- Ocet winny
W tym przypadku można użyć octu z rozcieńczonego pół na pół z wodą destylowaną do czyszczenia niektórych części urządzenia (boki i tył urządzenia). Naczelną zasadą jest jednak trzymanie z daleka urządzeń od substancji, które bardziej sprawdzą się w kuchni niż podczas czyszczenia elektroniki.
Nie tylko prawidłowe mycie rąk jest jednym z skuteczniejszych sposobów na zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusów. Utrzymywanie w czystości komputerów, laptopów i urządzeń mobilnych także przyczyni się do zmniejszenia liczby zarazków rozprzestrzeniających się w Twoim otoczeniu. Regularnie należy czyścić również wszelkie pokrowce do urządzeń. Zachęcamy do przestrzegania powyższych wskazówek oraz dalszą edukację w tym kierunku.
Autorem artykułu jest Aleksandra Kiecana z zespołu PDAserwis.