Czy na co dzień zwracamy uwagę na sposób wykonywania wydruków na różnych elementach w naszym codziennym życiu? Czy zagłębiamy się w temat dopiero wtedy, gdy pojawi się potrzeba wykonania oznaczeń w naszym biznesie? W tym artykule przedstawię wskazówki dotyczące wyboru biurkowej drukarki etykiet.
Urządzenia biurkowe tego rodzaju możemy spotkać w wielu dziedzinach życia i pracy, takich jak sklepy stacjonarne, sklepy internetowe, placówki medyczne i wiele innych.
Drukarki biurkowe znajdują swoje zastosowanie tam, gdzie występuje:
- ograniczona powierzchnia robocza i potrzebujemy urządzenia o stosunkowo niewielkich gabarytach
- wykonywana niewielka ilość dziennych wydruków np. kilkaset (przy tysięcznych nakładach lub znacznie większych ilościach wydruku zalecamy zastosowanie drukarek półprzemysłowych lub przemysłowych)
Aby dokonać właściwego wyboru urządzenia, warto odpowiedzieć sobie na kilka poniższych pytań:
- Rodzaj druku: termotransferowy/termiczny. Rodzaj druku ma wpływ na trwałość wydruku
- Rozdzielczość druku: np. 203 dpi? 300 dpi?
- Szerokość drukowanych etykiet
- Nakład druku na jednym urządzeniu
- Rodzaj połączenia/komunikacji: np. WiFi? Ethernet?
Niezależnie od sektora, w którym używane są drukarki etykiet, zdecydowanie ułatwiają pracę oraz pozwalają zoptymalizować czas wykonywania różnych czynności przez pracowników.
Poniżej zestawienie drukarek wybranych producentów obrazujące dostępne na rynku rozwiązania:
1D bar code np. Code 128UCC, Code 39, EAN13 etc.
2D bar code np. GS1 DataBar, GS1 DataMatrix, QR Code etc.
1D bar code np. Code 39, EAN8, EAN13 etc.
2D bar code np. GS1 DataMatrix, QR Code, Aztec etc.
1D bar code np. Code 128UCC, Code 39, EAN13 etc.
2D bar code np. GS1 DataBar, GS1 DataMatrix, QR Code etc.
1D bar code np. Code 128UCC, Code 39, EAN13 etc.
2D bar code np. GS1 DataBar, GS1 DataMatrix, QR Code etc.
1D bar code np. Code 128UCC, Code 39, EAN13 etc.
2D bar code np. GS1 DataBar, GS1 DataMatrix, QR Code etc.
TSC TE210
TSC TE310
Zebra ZD421
Honeywell PC43T
Honeywell PC43D
- TSC TEX10 – producent rozdzielił urządzenia na dwa modele w zależności od rozdzielczości druku. TE210 oraz TE310 mają możliwość występowania wersji termicznej jak również termotransferowej.
- Zebra ZD421 – występują dwie wersje tego samego modelu, których konfiguracje można dobrać do swoich pod kątem rozdzielczości druku jak również technologii wydruku.
- Honeywell PC43X – urządzenia występują również w dwóch modelach rozgraniczając technologię druku. Urządzenia o rozdzielczości 203dpi wyróżniają się większą prędkością drukowania w stosunku do pozostałych przedstawionych modeli.
Drukarki etykiet można wyposażyć w dodatkowe akcesoria, takie jak obcinak lub odklejak. Istnieją również wersje HC dedykowane do pracy w placówkach służby zdrowia, gdzie urządzenia są narażone na działanie środków dezynfekujących. Przed zakupem urządzeń warto zastanowić się, czy potrzebne będą dodatkowe akcesoria.
Po dokonaniu wyboru urządzenia warto zastanowić się nad eksploatacją, w tym nad odpowiednimi etykietami i taśmami zależnie od preferowanej technologii druku. Wybór technologii druku jest związany z trwałością wydruku. W zależności od długości żywotności etykiety, środowiska i specyfiki pracy należy dobrać odpowiednią technologię.
Różnica między drukiem termicznym a termotransferowym polega na tym, że druk termotransferowy jest bardziej odporny na ścieranie i zmiany temperatury. W przeciwieństwie do etykiety termicznej, druk będzie nadal czytelny dla urządzenia skanującego nawet po eksploatacji w warunkach wysokiej temperatury, różnicy temperatur jak również ekspozycji etykiety na działanie promieni słonecznych.
Nie zapominajmy również o odpowiedniej rozdzielczości druku, która w niektórych przypadkach może mieć istotny wpływ na czytelność drukowanego kodu. Większość dostępnych na rynku drukarek biurkowych występuje w wersjach o rozdzielczości 203 dpi lub 300 dpi, dlatego ze swojej strony rekomenduję przeprowadzenie testów.
Aby zapewnić trwałość i prawidłowe funkcjonowanie urządzeń, zaleca się wykonywanie regularnych przeglądów, czyszczenia i konserwacji głowic, co zwiększa ich żywotność i w niektórych przypadkach może znacząco poprawić jakość wydruku.
Podsumowując, biurkowe drukarki etykiet są dobrym wyborem, gdy mamy do czynienia z niewielkim nakładem druku oraz powierzchnia robocza jest ograniczona. Dzięki szerokiej gamie konfiguracji, każdy może znaleźć urządzenie odpowiednie dla swoich potrzeb jak również preferencji.