Sprzedaż, serwis terminali mobilnych, skanerów, drukarek, etykiety logistyczne – PDAserwis.com

Terminale wózkowe – niezbędne narzędzia w wymagającym środowisku pracy | Porównanie

by in PDA News 15 maja 2023

Praca operatora wózka widłowego stawia wiele wyzwań. Oprócz bezpiecznego i sprawnego prowadzenia tego pojazdu musi
on w tym samym czasie czytać i obsługiwać zaplanowane do realizacji zlecenia. W takim środowisku pracy, gdzie potrzeba stałego dostępu do systemu w trakcie wykonywania operacji na wózku, znakomicie sprawdzają się terminale wózkowe.

W tym artykule przedstawimy trzy modele terminali wózkowych przystosowane do pracy w trudnych warunkach: Zebra VC8300, Honeywell Thor VM3A oraz Datalogic Rhino II.

Wygoda i wydajność

Te dedykowane urządzenia mobilne, dzięki wielu możliwościom montażu bez problemu przymocujemy niemal do każdego modelu wózka. Wówczas operator ma w pełni swobodne ręce, a terminal umieszczony w jego polu widzenia nie ogranicza widoczności.

Współczesne rozwiązania są przygotowane także na konieczność skanowania kodów kreskowych. Dzięki interfejsom USB
oraz RS-232 do terminala z łatwością podłączymy przewodowy skaner ręczny lub bezprzewodowy z wykorzystaniem technologii Bluetooth.

Dla zwiększenia komfortu pracy operatora wózka widłowego i ułatwienia wprowadzania danych, mamy możliwość zamontowania dodatkowych klawiatur numerycznych lub alfanumerycznych.  

Pierwszy na warsztat weźmiemy terminal Zebra VC8300. Jest dostępny w dwóch rozmiarach: 8 i 10,4 cala. W mniejszej wersji urządzenia mamy do dyspozycji wbudowaną klawiaturę fizyczną, natomiast w większym modelu mamy klawiaturę ekranową
lub akcesoryjną fizyczną. W obu wersjach operator ma do dyspozycji 6 programowalnych klawiszy funkcyjnych, co z pewnością ułatwi pracę.

Do terminala Zebra VC8300 są dostępne dedykowane klawiatury fizyczne, które pozwolą jeszcze bardziej dostosować urządzenie do potrzeb użytkownika. Terminal działa z systemem operacyjnym Android 10, który możemy zaktualizować
do najnowszej wersji, czyli Android 14.

Urządzenie posiada otwory montażowe z tyłu i z boku, dzięki czemu mamy wiele opcji instalowania. Co więcej, terminal Zebra VC8300 został zaprojektowany z myślą o pracy w trudnych warunkach. Posiada ocenę szczelności IP66 oraz zakres temperatur pracy od -30°C do 50°C.

Zalecane środowisko pracy urządzenia to zamknięta hala magazynowa lub mroźnia. Dla osób, które pracują w środowiskach charakteryzujących się występowaniem bardzo niskich temperatur, dostępna jest wersja z podgrzewanym ekranem.

Honeywell Thor VM3A

Ten innowacyjny terminal posiada duży, dotykowy ekran o przekątnej 12 cali, co wpływa pozytywnie na wygodę użytkowania. Dla wielbicieli nieco mniejszych rozmiarów producent stworzył drugą wersję terminala Honeywell Thor VM1A z ekranem
o przekątnej 8 cali. Urządzenie nie posiada wbudowanej klawiatury, jednak operator ma do dyspozycji aż 7 programowalnych klawiszy funkcyjnych.

Jeśli potrzebujemy dodatkowej funkcjonalności, możemy rozbudować terminal o dedykowaną klawiaturę numeryczną lub alfanumeryczną. Urządzenie jest dostępne z systemem operacyjnym Android 9.0, ale istnieje możliwość jego aktualizacji do wersji 11, co zapewni dostęp do najnowszych funkcji.

Rekomendowane środowisko pracy urządzenia to zamknięta hala magazynowa lub mroźnia (zakres temperatur pracy to -30° C do 50°C). Dzięki IP66, terminale Honeywell Thor VM3A są wysoce odporne na pył oraz wodę. W tych urządzeniach także, jak
w przypadku powyżej wskazanego terminala Zebra VC8300 możemy wybrać wersje z podgrzewanym ekranem.

Datalogic Rhino II

Warto zwrócić uwagę na popularny model terminala wózkowego, jakim jest Datalogic Rhino II. Dostępny jest on w dwóch rozmiarach ekranu: 10,4 oraz 12,1 cala. To co wyróżnia Rhino II, to fakt, że oferuje on wybór między dwoma systemami operacyjnymi: Windows Embedded Standard 7 oraz Windows 10 IoT Enterprise. Jest to jedyny terminal z oprogramowaniem
od Microsoftu w poniższym zestawieniu. Terminal nie ma wbudowanej klawiatury alfanumerycznej, ale operator ma do dyspozycji 4 programowalne klawisze funkcyjne. Możemy jednak rozszerzyć funkcjonalność urządzenia o dedykowaną klawiaturę QWERTY lub alfanumeryczną.

Środowisko użytkowania: Datalogic Rhino II cechuje się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne. Posiada klasyfikację ochrony IP65/IP67, co oznacza, że jest odporny na pył i wilgoć. Zakres temperatur pracy wynosi od -20° C do 55°C, a w przypadku wersji z ekranem rezystancyjnym nawet od -30° C. Rekomendowane środowisko pracy urządzenia to zamknięta hala magazynowa lub mroźnia.

Zestawienie terminali wózkowych:

  Zebra VC8300
 
Thor VM3A
Datalogic Rhino II
OS Android 10, aktualizacja do Android 14 Android 9, aktualizacja do 11 Windows Embedded Compact 7 lub Windows 10 IoT Mobile Enterprise
   
CPU Qualcomm SDA660 Qualcomm SDA660 Freescale NXP ARM Czterordzeniowy: 1 GHz WEC7 Standard lub 800 MHz (WEC7 Freezer); Intel Atom E3826 dwurdzeniowy 1.46 GHz (Win7/10)
   
Pamięć 4 GB RAM / 32 GB Flash 4 GB RAM / 32 GB Flash WEC7: 1 GB RAM, 32 GB SDHC
Win7/10: 4 GB RAM, 32 GB CFast SSD
Touch Pojemnościowy Pojemnościowy lub rezystancyjny Pojemnościowy lub rezystancyjny
WLAN 802.11a/b/g/n/ac/k/r, 802.11a/b/g/n/ac/k/r, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n (2.4 GHz and 5 GHz);
Cisco CCX v4;
Wired Ethernet: 1 x GbE, RJ-45 (bottom
2×2 MU-MIMO, software selectable antenna configuration 2×2 MU-MIMO  
WPAN Bluetooth 5.0, BLE Bluetooth 5.0, BLE Bluetooth Wireless Technology 4.0
Przekątna ekranu 8 lub 10 cali 8 lub 12,1 cala 10,4 lub 12,1 cala
Rozdzielczość wyświetlacza 1280 x 720 1280 x 768 Freezer: 10.4 inch SVGA 800×600
10.4 inch XGA 1024 x 768
12.1 inch XGA, 1024 x 768
Klawiatura Ekranowa lub fizyczna wbudowana/ akcesoryjna(w zależności od wybranej wersji)  Ekranowa lub akcesoryjna fizyczna Ekranowa lub akcesoryjna fizyczna
Klawisze funkcyjne 6 programowalnych 7 programowalnych 4 programowalne
Jasność ekranu 1000 kandeli 900 kandeli Brak danych
Opcja Freezer Tak Tak Tak
Temperatura otoczenia pracy Od -30 st. C do 50 st. C Od -30 st. C do 50 st. C Od -20 (-30 opcja) st. C do 55 st. C
Zasilanie Zasilany z wózka 12-60V DC Zasilany z wózka 12-60V DC Zasilanie z wózka (12V lub  24/48V) + UPS
Zasilanie awaryjne UPS z możliwością podtrzymania 30 minut w pełnym zakresie temperatury roboczej urządzenia UPS z możliwością podtrzymania 30 minut w temperaturze 20°C Możliwość wyposażenia w opcjonalną baterię podtrzymującą terminal do 30 minut.

Terminale wózkowe to idealne rozwiązanie dla wymagających środowisk pracy. W porównaniu do coraz popularniejszych tabletów montowanych na wózkach, terminale oferują możliwość nieprzerwanej pracy przez 24 godziny na dobę oraz pracę
w warunkach niskich temperatur, co jest szczególnie ważne w magazynach i halach przemysłowych. Oprócz tego, terminale wózkowe posiadają szereg dedykowanych akcesoriów, takich jak uchwyty montażowe i skanery kodów kreskowych, które stanowią nieodzowny element pracy operatora wózka. Szerzej opowiemy o nich w kolejnym artykule. 

#staytuned

Autorem artykułu jest:

Michał Cichowski
Specjalista ds. sprzedaży
m.cichowski@pdaserwis.eu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *